A rovat kizárólagos támogatója

Robin Wall Kimmerer botanikus, az amerikai őslakos potavatami törzs tagja ebben a kötetében összefonja az indián ősök bölcsességét, a tudományos ismereteket és saját gondolatait, mint egy három szálból álló szentperjefonatot, hogy feltárja az ember és a természet közötti kapcsolat megannyi rétegét.

A Hierochloe odorata vagy Anthoxanthum nitens (hétköznapi nevén illatos szentperje) Észak-Amerikában őshonos gyógynövény. Sok bennszülött indián nép szent növényként tiszteli. Jellegzetesen kellemes, édes illatát a kumarin elnevezésű aromás vegyületnek köszönheti.

Robin Wall Kimmerer botanikus, az amerikai őslakosok potavatami nemzetségének tagja az ökológiai tudatosság és egy kulturális újjászületés felé tartó utazásra invitálja az olvasót. A szerző ebben a kötetében úgy fonja össze az őslakosok bölcsességét, a tudományos ismereteket és saját gondolatait, mint egy három szálból álló szentperjefonatot, hogy feltárja az ember és a természet közötti kölcsönös kapcsolat megannyi rétegét. A kötet egyszerre hat az elmére és a szellemre, hiszen inspiráló kettősséggel, lírai hangon, ugyanakkor éleslátó, lényegre törő stílusban mutatja be, milyen utat jártunk be az őslakosok természetközeli életmódjától napjaink fogyasztói társadalmáig.

A Szentperjefonat a környezeti fenntarthatóság témakörének egyik legnagyobb nemzetközi sikerkönyve, olyan nemzetközi sikerlisták éllovasa, mint például a New York Times, vagy a Washington Post által jegyzett rangsorok. Az internetes könyvkereskedelem piacvezető vállalatának számító Amazon eladási adatai alapján a Szentperjefonat a természethez kapcsolódó írások és esszék, a botanikai könyvek, valamint az ökológiai kötetek kategóriájában egyaránt az első helyen szerepel. A Literary Hub elnevezésű, világszerte népszerű könyves magazin pedig „Az évtized legjobb esszégyűjteménye” címmel tüntette ki a kötetet.

Az írás egyik első gondolati szálán Kimmerer a hála és a kölcsönösség fontosságát hangsúlyozza a természettel való kapcsolatainkban. A növények, állatok és a biológiai jelenségek mély, szeretetteljes ismeretéről tanúskodnak saját életéből és a potavatami törzs szellemi örökségéből származó történetei és tanításai. Egy következő nagyobb ívű gondolatkör a „méltányos betakarítás” fogalmába és a fenntartható életmód etikájába vezeti be az olvasót. Kimmerer itt a biológiai sokféleség megfogyatkozásáról és a földdel való kapcsolatunk helyreállításának sürgető szükségességéről elmélkedik. Arra bátorít, hogy ismerjük fel minden élőlény belső értékét, gyakoroljuk a gondos gazdálkodást és vigyázzunk a környezetünkre.

Az utolsó rész az „ajándék” fogalmát vizsgálja. A szerző rávilágít arra, hogy a természeti világ számtalan ajándékkal halmoz el bennünket, és nekünk el kellene gondolkoznunk azon, hogy ezeket az ajándékokat vajon hogyan viszonozhatjuk. Kimmerer megismerteti az olvasót azokkal az eszközökkel is, amelyek segíthetnek bennünket a természettel való pozitív kapcsolatunk ápolásában. Ezek az eszközök mindannyiunk rendelkezésére állnak: a történetmesélés, a különböző szertartások, rituálék és az emberi közösségek ereje.

A könyvben Kimmerer a tudományos ismereteket az őslakosok szemléletével ötvözi, bemutatva a különböző tudásmódok összekapcsolásában rejlő lehetőségeket. Ékesszólóan érvel egy olyan paradigmaváltás mellett, amelyben az ember a növények tanítását érző szívvel és nyitott elmével fogadja, mint a természettel való fenntarthatóbb kapcsolat alapját.

A kötet az ökológiai tudatosság, egy kulturális megújulás, és minden élet összekapcsolódásának mélyreható, ugyanakkor felemelő felfedezését adja. Arra hívja az olvasókat, hogy gondolják át a természettel való kapcsolatukat, és fogadjanak el egy olyan világnézetet, amely tiszteletet, hálát, és a bolygó, valamint annak minden lakója iránt mély felelősségtudatot táplál.

Robin Wall Kimmerer a State University of New York College of Environmental Science and Forestry környezet- és erdőbiológia tanszékének kitüntetett professzora, valamint a Center for Native Peoples and the Environment elnevezésű, az őslakosokkal és a környezetvédelemmel foglalkozó központ alapító igazgatója. Az íróként is tevékenykedő tudós és édesanya az amerikai őslakosok potavatami nemzetségének bejegyzett tagja. Ősei szellemi örökségét tudományos és környezetvédelmi szenvedélyével ötvözve őrzi.

A kötetet a legismertebb könyves sikerlistákon ismerték el: a New York Times, a Washington Post és az Amazon bestsellere.
Fordította: Imre Eszter. – Pallas Athéné Könyvkiadó, Budapest, 2023, 456 oldal

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás