Botanikusokat díjaztak

2023. május 17.

Hírek

A Dr. Zólyomi Bálintné Barna Piroska Alapítvány idén is díjat osztott, méghozzá három kiváló, a pályájukon már sokat letett, fiatal botanikusnak, Deák Balázsnak, Takács Attilának és Tölgyesi Csabának.

Sejtkutató növénybiológusok az aszálytűrésért

2022. augusztus 27.

Hírek

Az aszálynak és a szélsőséges időjárásnak ellenálló növények nemesítését is segíthetik a Debreceni Egyetem Növényi Sejt- és Fejlődésbiológia Kutatócsoportjának vizsgálatai. A legújabb kutatási eredményeket is bemutatja az a tankönyv, amely Máthé Csaba, a kutatócsoport vezetőjének szerkesztésében jelent meg. A csoport PhD-hallgatója, Freytag Csongor pedig jelentős szakmai díjat nyert a vizsgálati eredményeit bemutató cikkéért.

In memoriam Kertész Éva

2022. július 18.

Hírek

„A természet védelmének egyik eszköze a természet minél szélesebb körben történő megismerése, és az ismeretek népszerűsítése!” Sokat tett ezért. Életművének legfontosabb része Békés megye növényvilágának pontos térképe. A Munkácsy Múzeumban őrzött közel 6 000 darabos, gyönyörűen preparált botanikai gyűjtemény az ő keze munkája, mind egy szálig.

Túlélésünk alapja: alázat és tisztelet a természetnek!

2021. április 21.

Hírek

Természetesek,- vagy emberi eredetűek az alföldi szikes puszták? Félmillió hektár legelőre kellene természetvédelmi pásztor. Miért fontos Greta Thunberg korosztályának az etnobiológia? „Szarjál magadnak legelőt” – mivel egészíthetik ki a hortobágyi pásztorok, a gyimesi állattartók, és a mongol nomádok a tudományt? Ezekről is mesél podcastunkban Molnár Zsolt botanikus, etnoökológus.

Akinek generációk köszönhetik a növényismeretet – In memoriam Simon Tibor

2020. november 27.

Hírek

Generációk forgatták, és nőttek fel a Kis növényhatározón, valamint a Növényismeret c. középiskolások számára írott kézikönyvön. A biológusgenerációk legtöbbet forgatott kötete még ma is minden bizonnyal az általa írt „A magyarországi edényes flóra határozója. 94 éves korában 2020 november 26-án elhunyt a felejthetetlen pedagógus, botanikus és Ember – Simon Tibor.

90 éves a Debreceni Egyetem Növénytani Tanszéke

2019. november 15. - 2019. november 15.

Helyszín: Debrecen, Thomas Mann u. 49.

Programok

A Debreceni Egyetem (korábban Tisza István Tudományegyetem, Kossuth Lajos Tudományegyetem) Növénytani Tanszéke idén 90 éves. Ebből az alkalomból a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának Botanikai Munkabizottsága és a Debreceni Egyetem TTK Növénytani Tanszéke előadóülést szervez Botanikai kutatások Debrecenben: növények a környezet és a társadalom szolgálatában – 90 éves a Debreceni Egyetem Növénytani Tanszéke címmel.

Zöld forradalom

Kiadványok

Stefano Mancuso: Zöld forradalom – A növények már feltalálták a jövőnket! A fák titkos nyelve című sikerkönyv után Stefano Mancuso újabb döbbenetes tényeket tár fel előttünk a növényekről.

Fekete Gábor, mint mester és kolléga

Kiadványok

2016. november 29-én véget ért egy kutatásban, állandó alkotásban eltelt hosszú élet, eltávozott közülünk Fekete Gábor Tanár Úr. Mi, akik olyan szerencsések vagyunk, hogy csodálatos egyéniségét közelről ismerhettük, most összegyűlünk , hogy tanúságot tegyünk Róla, akitől, és aki által olyan sokat kaphattunk. Az alábbi megemlékezéseket egykori pályatársak, barátok, közeli és távolabbi tanítványok fogalmazták meg azzal… Tovább »