Jókai kora, Jókai bora

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2012. szeptember 29.

Helyszín: Budapest XII., Költő u. 21.

JÓKAI KORA, JÓKAI BORA
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság borkóstolóval egybekötött irodalomtörténeti estje a svábhegyi Jókai-kertben.

2012. szeptember 29. szombat, 16-19 óráig

Budapest XII., Költő u. 21.
Megközelítés: a Széll Kálmán tér – Várfok utcából induló 21 vagy 21A jelzésű buszokról a Költő utcai megállónál kell leszállni.

Program

• Előadás címe – Balázs Attila a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény igazgatójának előadása
• A Jókai Emlékszoba megtekintése
• Szakvezetéses séta a Jókai-kertben
• Borkóstoló – Farkas Dezső borász a Tokaji Történelmi Borvidéken termett borait kínálja
• Házi készítésű sajtok kóstolója Baranya Zoltán bikolpusztai gazdaságából
Részvételi díj: 2000 Ft

Jókai-kert Természetvédelmi Terület
A svábhegyi kert az irodalomkedvelők és a természetvédők számára is fontos kiindulási pont. Fák, szobrok, épületek és egy irodalmi kiállítás őrzi az egykori tulajdonos, Jókai Mór emlékét. A park évtizedek óta otthont ad a természetvédelem állami és civil intézményeinek, természetvédelmi könyvtárnak, kőparknak, odú- és madárkiállításnak is.

Az 1853-ban vásárolt birtokot Jókai halála után második felesége, Nagy Bella gondozta. A területet 1922-ben eladta, s több tulajdonosváltás után államosították. A háborúban megsérült, elhanyagolt villát elbontották, helyére a 60-as évek közepén a Magyar Madártani Intézet székháza került. A park épületei közül egyedül a présház maradt meg Jókai korából. A kertben 1954-ben nyílt meg a Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai Emlékszobája, amelyben irodalmi kiállítás emlékezik meg az író munkásságáról. Az egykori nyaraló helyén álló kétszintes kőépületben jelenleg a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár található.

Az 1974-ben alapított Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 1985 óta működik a Jókai Kert belső útjának végén található, vadszőlővel befutatott épületben. A civil szervezet központi irodája mellett itt található a Természetbarátok boltja is a madár- és természetvédelem kellékeinek széles tárházával. A Jókai kert igazi madárparadicsom, odúkkal, etetőkkel és itatókkal, valamint a látogatókat tájékoztató Madárbarát kert információs táblákkal.

A kert Jókaihoz kötődő nevezetességei: a kerti kőpad, ahol Jókai szívesen dolgozott, Róna József Anakreon című szobra, mely az író arcvonásait őrzi, az író ültette, terebélyes juharfa, és a présház, amelyben 2011 ősze óta a Petőfi Irodalmi Múzeum új irodalmi kiállítása található. Hajdan a tornácos lakóház elé gyűjtött, sok gondoskodást kívánó, különleges rózsafajtái Jókai svábhegyi birtokának ékességei voltak. Ma az irodaház előkertjében az új ültetésű rózsakerttel idézzük fel ennek emlékét. A lejtőn telepített szőlőjét az író még a nagy filoxéra járvány idején is megóvta. A lejtőn és a présház előtt (a hajdani időket idéző) újraültetett szőlőtőkék fogadják a látogatókat.

A kertben található Kőpark tanösvényt végigjárva 440 millió éves időutazást tehet a látogató. A kőzetek tulajdonságait, kialakulásuk körülményeit részletesen ismerteti a Kőpark tanösvény című füzet, amely beszerezhető a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Zöld Pont irodájában. A látogatókat a Jókai-kert egyedülálló kultúrtörténeti jelentőségét hangsúlyozó, színvonalas információs táblák fogadják, a jellegzetes növényeket névtáblák ismertetik, aki pedig elfáradt, megpihenhet a park ösvényei mentén elhelyezett padokon.

A Jókai-kert nyitva tartása:
Április 1-től október 15-ig: 8:00-19:00-ig
Október 16-tól március 31-ig: 8:00-16:30-ig
A belépés ingyenes.
Kérjük, hogy a kertbe kutyát ne hozzanak be!

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás