Ökonap 2012 konferencia

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2012. szeptember 15.

Helyszín: Millenáris Park Budapest

URL: részletes program, jelentkezés >>>

TERVEZETT PROGRAM

10:00 Konferencia megnyitó · Dr. Juhász Árpád, geológus
Hova tartunk? Mennyire gyors a változás? Tudunk majd alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez?

10:10 Köszöntők
· Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter
· Ifj. Vitray Tamás vezetőszerkesztő, National Geographic Magyarország
· Vámosi Oszkár, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ügyvezetője

10:30 Meddig tehetjük meg, hogy több energiát fogyasztunk, mint amennyi jut? – Mennyire fenntartható az energiafogyasztásunk? Milyen sikerrel jártak a korábbi tudatosságnövelő kampányok?
· Tóth Gyula kommunikációs vezető, Energiaklub

A lakossági energiafogyasztás és energiatudatosság bemutatása madártávlatból. Mennyire fenntartható mai energiafogyasztásunk? Milyen sikerrel jártak a korábbi tudatosságnövelő kampányok? Milyen pozitív változásra lehet számítani az elmúlt 5-10 év eredményei alapján? Milyen eszközök és módszerek hoztak sikert, illetve bizonyultak sikertelennek?

——————————————————

10:50 Energiatakarékos falu a főváros közepén – A Faluház energiahatékonysági felújítása.

· Csikai Mária tanácsadó, Energiaklub

Az 1970-ben épült Faluház közel 900 lakásával és 4000 lakójával Magyarország legnagyobb lakóháza. A panelépületen 2009-ben a lakók, Óbuda önkormányzata, az állam és az Európai Unió összefogásában megvalósult energiahatékonysági óriásberuházás keretében korszerű nyílászárók váltották fel a régieket, korszerűsödött a hőszigetelés és a fűtés, napelemek kerültek az épület tetejére. Az európai mintaprojekt eredményeként a lakók energiaköltsége a korábbi 50-70 százalékára csökkent.

——————————————————

11:10 Felelősen vágjunk bele! – Hogyan segíthet nekünk az építészet abban, hogy energiafogyasztásunk fenntarthatóbb legyen? Energiatudatos építési és felújítási szempontok.

· Hegedűs Attila okleveles építészmérnök-tervező, Holnapház

A passzívházak és alacsonyenergiás épületek fűtési (hő-)energiaigényük nagy részét a környezetből fedezik. Persze nem lehet minden épületet lebontani és passzív-házként újraépíteni, de ha felújításba vagy építkezésbe kezdünk, az energiahatékonyság szempontjait és a kínálkozó lehetőségeket is érdemes figyelembe venni. Nagy vállalkozás a felújítás, és különösen az építkezés, több évtizedenként jön el a pillanat, amikor hosszú távú, felelős döntéseket kell hoznunk. Rajtunk is múlik az egyensúly; az ilyen pillanatokban sokat tehetünk érte.

——————————————————

11:30 Kerekasztal-beszélgetés: Mennyit és hogyan adhatsz vissza? – a fenntartható hulladékgazdálkodás, a szelektív hulladékgyűjtés perspektívái.

Résztvevők:

· Vámosi Oszkár, az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ügyvezetője
· Bokor István vezérigazgatói főtanácsadó, FKF Zrt.
Moderátor: Dr. Juhász Árpád geológus

A hulladékgazdálkodással foglalkozó intézmények és hatóságok a fenntartható hulladékgazdálkodás terén nagyban függenek a lakosság együttműködési készségétől – a lakosság ugyanakkor jóval többet tehet a fenntarthatóságért, ha az infrastruktúra felelősei készek figyelembe venni igényeiket. Hogyan tehetnek, és mit tesznek a hulladékgazdálkodó szervezetek a fenntarthatóságért? Miként támogathatja őket a lakosság?

——————————————————

13:00 Szünet

——————————————————

14:00 Lassíts, élj tartalmasabb életet! – A Slow Movement Magyarországon”

· Krajcsó Nelli alapító, Slow Budapest

Gyorsul a világ: az internet, a kommunikáció, a termelés, az értékesítés, a járművek serege, és ezzel a mi életünk is gyorsul: gyorsabban szórakozunk, gyorsabban neveljük gyermekeinket, randevúinkat is gyorsabban bonyolítjuk. Egy ma még kicsiny, de egyre gyarapodó közösség viszont azt vallja: ez a gyorsaság nem fenntartható, hosszú távon tönkreteszi kreativitásunkat, nem kedvez a társadalomnak, a kultúrának. A lassulás lehetőségeit kereső mozgalom itthon még csak szárnyait bontogatja, de a helyi termékek fogyasztása, a közösségi termelés, az ökoturizmus és az alternatív pedagógia területén már sok előzményre építhet. Mi az a Slow Movement? Miben, és miként érdemes lassítanunk?

——————————————————

14:25 Nem kell mindent a hipermarketben vásárolni – Alternatív élelmiszer-értékesítés Magyarországon.

· Kármán Erika alapító, Szatyor Egyesület

Akinek fontos, hogy termelőtől vásároljon, hogy minőségi, biominősített vagy kíméletes gazdaságból származó élelmiszerhez jusson, már rendelkezésre állnak alternatív lehetőségek. A helyi termelő és fogyasztó közvetlen kapcsolatán alapuló értékesítési hálózatok sokban hozzájárulhatnak a szemléletváltáshoz, a környezettudatosság, a társadalmi felelősségvállalás kiépítéséhez. Hogyan működnek ezek a rendszerek? Hogyan csatlakozhatunk?

——————————————————

14:50 Tegyél bele, kiveheted! – Lokális barter- és pénzrendszerek Magyarországon.

· Dr. Szalay Zsuzsanna Eszter adjunktus, Corvinus Egyetem

Ha egy közösség saját pénzzel gazdálkodhat, nem állhat elő az a helyzet, hogy szükség lenne bizonyos munkálatok elvégzésére, és lenne is jelentkező, de nem dolgozhat, mert hiányzik az anyagi háttér. A közösség saját pénze, a helyi pénz ugyanis helyben marad, így a közösség átgondolhatja és következetesen végigviheti terveit, külső események csak csekély mértékben zavarhatják a folyamatot. Hogyan működnek a lokális barter- és pénzrendszerek? Idehaza milyen példákat ismerünk?

——————————————————

15:15 Kerekasztal-beszélgetés: Mutassuk meg, létezhet egyensúly!

· Krajcsó Nelli alapító, Slow Budapest

· Kármán Erika alapító, Szatyor Egyesület

 

A közösségi kertek, az alternatív élelmiszer-vásárlási módok, a helyi pénzrendszerek vonzó társadalmi innovációk, működtetésük és a részvétel ráadásul közösségi élményt is ad. Az alternatív rendszerek megismerését is könnyebbé teszi, ha szervezők és résztvevők együtt beszélgetnek el arról, miért jó önrendelkező, fenntartható közösséghez tartozni.

——————————————————

16:30 Konferencia zárás

A témák és előadók változtatásának jogát fenntartjuk.  A belépőjegy ára 500 Ft.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás