V. Cellulóz-farming konferencia

A rovat kizárólagos támogatója

Dátum: 2012. október 18.

Helyszín: Kaposfő, Kossuth L. u. 210

Kaposfő Község Önkormányzata és az Ereky Károly Biotechnológiai Alapítvány (Debrecen) 2012. október 18.-án szakmai napot és bemutatót szervez, V. CELLULÓZ-FARMING KONFERENCIA  Lágyszárú energianövények a biomassza-fűtés, és a munkahelyteremtés szolgálatában címmel, melyre ezúton tisztelettel meghívjuk Önt, és érdeklődő ismerőseit.

Neves szakemberek közreműködésével azt kívánjuk bemutatni, hogy a fenntartható, évelő lágyszárú növényi biomassza kutatási eredményei hogyan segíthetik az önkormányzatokat az energiafüggőség csökkentésében, és a munkahelyteremtésben

A konferencia ingyenes. Kérjük, hogy részvételi szándékát, és a résztvevők számát az office@cellulosefarming.com címen jelezze, Kovács Ágnes részére.

Az V. CELLULÓZ–FARMING KONFERENCIA PROGRAMJA  Kaposfő-Kultúrház 7523. Kaposfő, Kossuth L. u. 210. 2012.10.18. (csütörtök)

10:00-10:10 Megnyitó
Prof. Fári Miklós Gábor és Sztányi Tíbor polgármester

10:10-11:00 Somogy Megye a konferencia házigazdája Levezető elnök: Sztányi Tíbor polgármester

Somogy Megye területfejlesztési terveinek bemutatása
Gelencsér Attila – Somogy Megyei Közgyűlés elnöke
Somogy Megye munkaerő-piaci helyzete, és a közfoglalkoztatás
Dr Szikra László – Somogy Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ

11:00-12:00 Növényi biomassza a vidékfejlesztés szolgálatában Levezető elnök: Prof. Márton László (University of South Carolina, Columbia, USA)

Energianövények helye a Nemzeti Energiastratégiában – Dr.Toldi Ottó főosztályvezető helyettes – Nemzeti Fejlesztési Minisztérium A biomassza felhasználás lehetőségei a Nemzeti Vidékstratégiában
Lénárt Zsolt szakmai főtanácsadó – Vidékfejlesztési Minisztérium Közfoglalkoztatási programok bemutatása
Előadó – Belügyminisztérium (felkérés alatt)
START Közfoglalkoztatási Mintaprogram Kaposfő-Kisasszond-Bárdudvarnok településeken
Sztányi Tíbor, Csontos Szabolcs, Mester Balázs polgármesterek, Vajai Csilla programvezető

12:00-12:15 Szünet

12:15-13:00 Energianövények önkormányzati tapasztalatai  Levezető elnök: Gyói Gábor polgármester

Arundó energianövény 3 éves termesztési, és felhasználási tapasztalatai Tiszasason Gyói Gábor polgármester – Tiszasas
Arundó palántanevelés, termesztés, és biomassza felhasználás Kaposfőn Sztányi Tíbor polgármester – Kaposfő
Önkormányzati Zöld Energia Program (ÖKO-ZEP) bemutatása Kertész Tamás (Ereky Károly Biotechnológiai Alapítvány)

13:00-14:00 Évelő lágyszárú energianövények kutatásának gyakorlati eredményei Levezető elnök: Prof. Fári Miklós Gábor (DE AGTC NBT, Debrecen)

Tudományosan megalapozott, évelő lágyszárú energianövények  Prof. Márton László és Prof. Fári Miklós Gábor
A biomassza növények biológiai szerepe a talaj termékenységének megőrzésében, és a mérgező anyagok eltávolításában
Tarek Alshaal és Domokosné Szabolcsy Éva (DE AGTC NBT)
Arundó szaporítóanyag kutatás-fejlesztésének eredményei
Koroknai Judit és Antal Gabriella (DE AGTC NBT)
Lágyszárú energianövények termesztéstechnológiájának tapasztalatai (talaj, víz, gyomirtás, növényvédelem, tápanyag utánpótlás)
Tóth Endre és Miszkuly Sándor
14:00-16:00 Ebéd, kötetlen szakember találkozó
 


Szeretnénk felhívni figyelmüket egy energianövényre, amely elsősorban a földdel rendelkező, mezőgazdaságban járatos vállalkozások, és a velük együttműködő partnerek számára lehet érdekes. Ma már számos felhasználó keresi az ideális energianövényt a biomassza-fűtés,
biogáz, bioetanol, remediálás és szennyvízkezelés céljából, és amely szántóföldi technológiával termeszthető. A kérdés, hogy mi legyen a telepítendő növény?  A válasz, az itthon már több száz éve ismert dísznövény az Arundo donax.

Kidolgoztuk az arundó mikroszaporítási és termesztési technológiáját, és megkezdtük a szaporító anyagok szállítását. Egyszer kell elültetni, és több mint 20 éven keresztül betakarítható évente 25-40 száraztonna/ha arundó biomassza.

Az arundó alkalmas biomassza, vagy vegyes tüzelésű kazánban történő elégetésre, mivel fűtőértéke a fáéval azonos. Égetési, brikettálási, és pelletálási paraméterei a már ismert kínai nádhoz hasonlóak. Laboratóriumi mérések szerint 1 hektár arundóból, a biogázüzemek alapanyagaként, a ma használt növényeknél (kukorica, csicsóka, cukorcirok) tízszer több biogáz termelhető. Olasz partnereink, a tőlünk vásárolt szaporítóanyaggal megkezdték az arundó termesztését, a második generációs cellulóz-etanol számára. Az arundó alkalmas szennyvízkezelésre és remediálásra is, jelentős víz-, és nehézfémfelvétele miatt.

Az arundó telepítés nettó költsége 700 eFt/ha. A jövedelme 330 eFt/ha/év, de ha saját biomassza fűtésre használják, akkor a kb.120 eFt/év költséggel megtermelt 1 hektár arundó, kb. 2 mFt/év gázköltség kiváltására alkalmas. A fűtésköltség ezzel a módszerrel a töredékére csökkenthető!

Amennyiben felkeltette érdeklődésüket ez az energianövény, és további információra lenne szükségük, szívesen tájékoztatjuk a részletekről, vagy összehozzuk többéves tapasztalattal rendelkező, arundó termesztővel.

Kertész Tamás kertamas@t-email.hu
projektmenedzser tel: 06-30-612-7335

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás