Városi erdők Budapesten – konferencia
Dátum: 2023. június 08. - 2023. június 08.
Helyszín: 1037 Budapest, Perényi utca 6.
Június 8-án kerül sor a Városi erdők Budapesten című konferenciára. Az eseményen a fővárosi erdők túlnyomó részét kezelő Pilisi Parkerdő Zrt. meghívására különböző szakterületek elismert képviselői mutatják be és vitatják meg a városi erdők összetett kérdéseit. A klímaváltozás, a turizmus, a közösségek igényei, az átalakuló városi funkciók komoly kihívások elé állítják az idén 150 éves Budapest erdőit és az azokat gondozó szakembereket.
A főváros erdei különleges helyzetben vannak más hazai erdőterületekhez képest. A közel kétmilliós nagyváros és az agglomeráció közelsége miatt más társadalmi és ökológiai elvárások érvényesülnek velük szemben. Budapest teljes területének tizenegy százaléka erdő, ennek több mint kétharmadát, mintegy 3600 hektárt kezeli a Pilisi Parkerdő Zrt., amely így a főváros zöld infrastruktúrájának legjelentősebb eleméről gondoskodik. A különleges helyzet a hagyományos erdőgazdálkodási módszerektől eltérő kezelést igényel, ezért a Parkerdő 2020-ban elindította hosszú távú stratégiai projektjét, a Városierdő-fejlesztési Programot, amelynek legfontosabb céljai az általa gondozott budapesti és agglomerációs erdők ökológiai értékének növelése, klímavédelmi és rekreációs funkcióinak erősítése.
A Pilisi Parkerdő 2023-ban is folytatta és folytatja e stratégiai munkát. Az elmúlt időszakban féléves vezetői workshop-sorozaton vitatta meg a a városi erdőkhöz kapcsolódó szakterületek legfontosabb kérdéseit, az adott szakterületek neves képviselőivel. A fél év során számba vették a városi erdők kapcsolatát a klímaváltozással, a vízvisszatartással, a szénmegkötéssel, a városi közösségekkel, a mentális és fizikai egészséggel, turizmussal és sporttal, ökoszisztéma-szolgáltatásokkal és így tovább. A folyamatban több mint harminc, az említett témakörökben jártas természet- és társadalomtudós, ökológus, orvos és egészségügyi intézményvezető, pszichológus, jogász, közgazdász, sportszervező, kommunikációs szakember vett részt, és osztotta meg gondolatait, álláspontját, szakterületének legfontosabb és legfrissebb eredményeit.
A stratégiai munka következő lépéseként a Pilisi Parkerdő 2023. június 8-ára szakmai konferenciát szervez a városi erdők komplex kérdéseiről. A Városi erdők Budapesten című konferenciára a döntéshozók mellett a rendkívül összetett témakör által érintett szakterületek, a városfejlesztés, az ökológia, a közgazdaságtan, a vízügy, a természet- és környezetvédelem, a tájépítészet, az egészségügy, a sport, a turizmus, a helyi közösségek, civil szervezetek és nem utolsósorban az erdészet képviselőit hívták meg, bízva abban, hogy részvételükkel, tudásukkal és elkötelezettségükkel hozzájárulnak egy élhetőbb Budapest megvalósításának komoly feladatához.
A konferencia részletes programja
Időpont: 2023. június 8., csütörtök, 09:00-14:00,
Helyszín: Continental Citygolf Club, 1037 Budapest, Perényi utca 6.
09:00 I. rész – A Pilisi Parkerdő és a városi erdők
Dr. Zlinszky János egyetemi docens, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Elnöki köszöntő
Szentpéteri Sándor főosztályvezető, Agrárminisztérium Köszöntő
Reinitz Gábor vezérigazgató, Pilisi Parkerdő Zrt. Vezérigazgatói köszöntő
Rittling István erdészetvezető, Pilisi Parkerdő Zrt., Budapesti Erdészet A budapesti erdők százötven éve
Dr. Csépányi Péter vezérigazgató-helyettes, Pilisi Parkerdő Zrt. A Pilisi Parkerdő városierdő-stratégiája
10:00–10:20 Kávészünet
10:20 II. rész – A városi erdők Budapest életében
Dr. Ódor Péter igazgató, Ökológiai Kutatóközpont, Ökológiai és Botanikai Intézet Klímavédelem, vízvédelem, ökológia a budapesti erdőkben
Bardóczi Sándor osztályvezető, Budapest Főváros Önkormányzata Tájépítészeti Osztály A fővárosi tulajdonú erdők szerepe Budapest zöldinfrastruktúrájában
Tormáné dr. Kovács Eszter egyetemi docens, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Városi erdők ökoszisztéma-szolgáltatásai és értékelésük
Pappné dr. Vancsó Judit egyetemi docens, Soproni Egyetem Az ökoturizmus szerepe a városi erdőkben
Dr. Toldy-Schedel Emil főigazgató, Szent Ferenc Kórház A városi erdők egészségvédelmi szerepe
12:00–13:00 Ebédszünet
13:00 III. rész – Konkrét cselekvés – konkrét eredmények
Lomniczi Gergely / Merena Rudolf kommunikációs szakemberek, Indigo Communications Kommunikáció, közösség, kultúra a budapesti városi erdőkben
Hozzászólások, észrevételek, vita
Vezérigazgatói zárszó – Reinitz Gábor
Elnöki zárszó – Dr. Zlinszky János
14:00 Zárás
Kérjük, részvételi szándékát június 1., csütörtökig jelezze Mészáros Péternél a sajto@pprt.hu email-címen. A várható nagy érdeklődés miatt nem biztos, hogy minden érdeklődő számára tudunk személyes akkreditációt biztosítani, ebben az esetben a konferencia élő online közvetítését lehet majd figyelemmel kísérni, melynek linkjét a konferenciát megelőző napokban küldjük el.
Néhány adat
- Budapest teljes területének 11%-a erdő.
- Az erdőborítottság az országos átlag (22,4%) kb. fele.
- A fővárosban található 5750 hektár erdő a hazai erdők 0,25%-t jelenti, viszont a lakosság közel 20%-t szolgálja ki.
- A fővárosban az egy főre jutó erdőterület 33 m2, de a parkok és közkertek nagysága még ennél is kisebb, mindössze 6 m2.
- Budapest az egy főre jutó zöldfelület tekintetében Európa középmezőnyéhez tartozik.
- Ennek az erdőterületnek kétharmadát, nagyjából 3600 hektárt a Pilisi Parkerdő Zrt. kezel, a többi jellemzően közösségi (önkormányzati) és magántulajdon.
Százötven éves nagyváros – százötven éves erdőgazdálkodás
2023-ban emlékezünk meg a mai értelemben vett, modern Budapest megszületésének százötvenedik, és a budai hegyvidék újraerdősítésének kezdeményezője, Guckler Károly halálának századik évfordulójáról. A hazai erdészet – és ezen belül a Pilisi Parkerdő – mindig küldetésének tartotta a főváros erdőterületeinek növelését, a városi erdők ökológiai és rekreációs értékeinek erősítését.
A jelenlegi Budapest területén az erdősültség a XIX. század elején a mostani felét sem érte el, a pesti oldalon tizedennyi erdő sem létezett. Az egyesítés (1873) után a város erdők szerepe megváltozott és felértékelődött – ezt bizonyítja például a főváros történetének egyik legnagyobb szabású „ökológiai beruházása, a Budakeszi-erdő megvásárlása 1893-ban. Fontos mozzanat volt a múlt század húszas éveiben a túlhasznált „kopárok” (például a Hármashatár-hegy) erdősítése, illetve a nagy pesti erdősítések az ötvenes években.
A mai erdőterület 1990 környékén nyerte el jelenlegi nagyságát, azóta nincs érdemi változás. Ugyanakkor a város erdők szerepe egyre jobban felértékelődik. A klímaváltozás és az ökológiai válság új kihívások elé állít, egyben közös gondolkodásra és cselekvésre ösztönöz mindenkit, aki felelősséget érez Budapest és annak polgárai, közösségei és ökoszisztémája iránt.
Bővebb információ
Pilisi Parkerdő Zrt.