A rovat kizárólagos támogatója

Fény Nemzetközi Éve nyitó sajtótájékoztató

Dátum: 2015. február 19.

Helyszín: Budapest, Széchenyi István tér 9

A Fény Nemzetközi Éve Programbizottság nevében szeretettel meghívjuk a hazai programsorozatot megnyitó sajtótájékoztatóra és az azt követő tudományos előadásokra.

Az esemény ideje és helye:
2015. február 19., csütörtök 12.00 óra
MTA Székház, Felolvasóterem 1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.

A sajtótájékoztatón köszöntőt mond:
Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke
Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság elnöke
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere
Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke
Kroó Norbert, a Fény Nemzetközi Éve Programbizottság elnöke

A köszöntők után elhangzó tudományos ismeretterjesztő előadások:

ELI: egy nagy projekt születése – Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektorának előadása az ELI-ALPS projektről

Az ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Purse Source) projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása Szegeden. A kísérleti berendezéseket befogadó rezgésbiztos épület csúcstechnológiával épül fel 2015-ben, miközben Európa vezető lézerfizikai laboratóriumai már azokat az eszközöket fejlesztik, amelyeket 2016-tól itt tesztelnek. A várhatóan 2017-ben induló kutatások nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai, orvosi és anyagtudományok terén is kiemelkedő eredmények elérését teszik majd lehetővé.

Két új világ fénye a horizonton – Kiss L. László csillagász előadása a Naprendszer kutatásának idei kiemelkedő eseményeiről

Ötven éve léteznek bolygókról készített képek, de a csillagászok most két kisebb égitest fotóit várják lélegzet-visszafojtva: a Dawn űrszonda a Ceres, a New Horizons pedig a Plútó törpebolygó felé halad. 2015-ben két új világ tárul fel a Naprendszerben: az eddigi szürke foltokból hegyek, völgyek, szakadékok bontakoznak ki előttünk, ahogyan azt nemrég a Rosetta űrszonda üstökösénél is átélhettük. Ezeknek az égitesteknek a vizsgálata közelebb visz bennünket saját csillagrendszerünk és bolygónk keletkezésének megértéséhez.
Az Európai Fizikai Társulat kezdeményezésére az idei esztendőt a Fény Nemzetközi Évének nyilvánították. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO által is támogatott javaslat nyomán elindított programsorozatnak köszönhetően szerte a világon milliók életének lesz még szervesebb része a fény.

További információ és regisztráció:

MTA Titkársága Kommunikációs Főosztály
Telefon: (06-1) 411-6118, e-mail: sajto@titkarsag.mta.hu

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás