A rovat kizárólagos támogatója

Vegyszerek helyett mikrobák – konferencia a termőföldek megújításáról

Dátum: 2016. augusztus 31.

Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia Székháza

Valóban silányabb kenyeret eszünk, mint nagyapáink? Mitől fosztották meg termőtalajainkat a műtrágyázás és a kémiai növényvédelem évtizedei? Hogyan segíthetik egy fenntarthatóbb mezőgazdaság kialakítását a baktériumok, algák és gombák? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresik a választ a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Mikrobiológiai Társaság konferenciáján, amelyet az Amerikai Mikrobiológia Társaság támogat.

 A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA tisztelettel meghívja a sajtó képviselőit a Mikrobiológiai készítményekkel a fenntartható környezetért és mezőgazdaságért című tudományos üléshez kapcsolódó sajtótájékoztatóra. Időpont: 2016. augusztus. 31. (szerda), 13:30-14:00 Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia Székháza, Felolvasóterem 1051 Budapest, Széchényi István tér 9.

A sajtótájékoztatón részt vesznek:
Zsigó Róbert, államtitkár (Földművelésügyi Minisztérium)
Márialigeti Károly (ELTE TTK Mikrobiológiai Tanszék)
Balázs Ervin (MTA Agrártudományi Kutatóközpont)
Pénzes Éva (a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének képviselője)

Kérjük, részvételi szándékát, illetve interjúigényét a sajto@titkarsag.mta.hu címen vagy a következő telefonszámon jelezze: +36 1 411 6118
 


Természetesen szeretettel látunk minden kedves sajtóképviselőt a konferencián is.

A műtrágyák és a növényvédő szerek több évtizede tartó használata miatt egyre növekvő problémát jelent a talajok minőségromlása. A legfontosabb tápanyagok – nitrogén, foszfor és kálium – pótlása mellett ugyanis legtöbbször nem kerül vissza a talajba elegendő az egyéb, létfontosságú nyomelemekből. A földekre kiszórt vegyi anyagok pedig sokszor durván beleavatkoznak a talaj életközösségének összetételébe. Mindeközben rendelkezésre állnak fenntarthatóbb, a szántóföldek biológiai igényeit jobban figyelembe vevő mezőgazdasági módszerek is, melyekben immár a gazdálkodók számottevő hányada használható alternatívát lát.

Szili-Kovács Tibor, az MTA ATK TAKI kutatója arról tart előadást, miként is zajlik a talajok pusztulása a gyakorlatban, és hogyan lehet ezt a folyamatot mikrobiológiai készítményekkel – baktériumokkal, gombákkal, algákkal – ellensúlyozni. A talajba kerülő mikroorganizmusok viselkedésének vizsgálatában genetikai módszerekre is szükség lehet. Ezekről a módszerekről, valamint gyakorlati alkalmazhatóságukról beszél Balázs Ervin akadémikus, az MTA ATK igazgatója.
Közismert, hogy bizonyos gombák képesek támogatni a növények tápanyagfelvételét a talajból, de egyes fajok alkalmasak rovarkártevők, sőt, más gombák elpusztítására is. Ezekről a lehetőségekről számol be előadásában Kredics László az SzTE TTK Mikrobiológiai Tanszék, valamint Kovács M. Gábor, az ELTE TTK Növényszerevezettani Tanszékének kutatója.
A haszonnövényeket megtámadó rovarok elleni védekezés biológiai módszereiről hallhatunk Turóczi György, a SzIE Növényvédelmi Intézet munkatársának előadásában.
A módszerek persze mit sem érnek, ha nincs, aki a gyakorlatban alkalmazza őket. Szerencsére vannak már ilyen cégek Magyarországon, nem is kevesen – ezek célkitűzéseiről beszél előadásában Pénzes Éva a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének képviselője.

PROGRAM

10:00 – 10.10 Zsigó Róbert államtitkár (Földművelésügyi Minisztérium)
Megnyitó 10.10 – 10.30 Szili-Kovács Tibor (MTA ATK TAKI): Talajdegradáció a mezőgazdasági gyakorlatban, mikrobiológiai készítmények hatásai
10.30 – 10.50 Márialigeti Károly (ELTE TTK Mikrobiológiai Tanszék): Talajoltó mikroorganizmusok túlélés vizsgálata és túlélés természetes körülmények között
10.50 – 11.10 Balázs Ervin (MTA ATK): Géntechnológiai vonatkozások, GMO-e a géntechnológiai markerezés
11.10 – 11.40 Rövid szünet
11.40 – 12.00 Kovács M. Gábor (ELTE TTK Növényszervezettani Tanszék): Mycorrhizák alkalmazása a mezőgazdaságban
12.00 – 12.20 Kredics László (SzTE TTK Mikrobiológiai Tanszék): Fonalasgombák alkalmazása a növényvédelem és tápanyagfeltárás területén – sokoldalú talajoltó gombák 12.20 – 12.40 Turóczi György (SzIE Növényvédelmi Intézet): Biopeszticidek hatása, alkalmazása, a mezőgazdaságban
13.30 – 14.00 SAJTÓTÁJÉKOZTATÓ
12.40 – 14.00 Ebédszünet
14.00 – 14.20 Rákhely Gábor (SzTE TTK Biotechnológiai Tanszék): Fágok a növényvédelemben
14.20 – 14.40 Erdélyi Balázs (Fermentia Kft.): Ipari fermentációs előállítás, a steril gyártás jelentősége
14.40 – 15.00 Svingor Ádám (Danubia Kft.): Iparjogvédelem a mikrobiológiában
15.00 – 15.20 Pénzes Éva (Terragro Kft.): Magyar Talajoltó Gyártók céljai, aktivitása
15.20 – 15.50 Balogh István (Nature Fitness Consulting Kft.): Összefoglalás, az összegyűjtött javaslatok megvitatása

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás