Az építőipar szárnyalása hatással volt-e Magyarország piacvezető tetőcserép gyártójára 2019-ben? Milyen tervek valósultak meg az előző évben, és milyen vízióval indul 2020-ban a Terrán hazai és nemzetközi terepen? Miben látja szerepét a cég a felelős, fenntartható építészet terén, és mit tesz ezért?
Többek között ezekre a kérdésekre is választ adott a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. sajtótájékoztatóján Gódi Attila ügyvezető igazgató és Jankó Árpád, a Terrán GENERON divízió igazgatója.
A Terrán csoport nettó árbevétele 2019-ben 16,5 milliárd forint volt, ami 17 százalékos növekedés az előző évhez képest, ezen belül a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. nettó árbevétele 12,3 milliárd forint volt – mondta a vállalat ügyvezető igazgatója a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban. Gódi Attila hozzátette, hogy tavaly a cégcsoport több mint 64-65 millió darab tetőcserepet gyártott, amelynek felét Magyarországon, felét külföldön használták fel. Ennek köszönhetően a Terrán csoport a Magyarországon gyártott és értékesített mennyiséget tekintve piacvezetővé vált – mondta.
A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft.-nél a fejlesztések az idén is folytatódnak: a Kunszentmiklóson 2 milliárd forintos beruházással megépült második gyárban áprilisban elindul a piaci termelés, Pécsett pedig várhatóan még az idén felépül a tetőcserépre integrált napelem, a Terrán Generon előállításához szükséges gyár. Utóbbi termékkel a külpiacokon – Csehországban, Szlovákiában, Szlovéniában – is meg akarnak jelenni – jelentette be az ügyvezető igazgató. Hozzátette, hogy a társaság folyamatos fejlesztések mellett a fenntartható működésre is nagy hangsúlyt helyez. Példaként említette, hogy a vállalat bólyi gyára mellett 2018-ban naperőművet építettek, hogy napenergia segítségével fedezzék a gyár energiaszükségletét. A bólyi gyár tavaly 776 megawatt óra energiát használt fel, míg a napelem park 800 megawatt óra energia előállítására volt képes.
A Terrán Generon tetőcserepet egyelőre a bólyi gyárban állítják elő, a jövőben azonban a gyártási kapacitás bővítését tervezik, erre szolgál az új gyár felépítése Pécsett, amely számításaik szerint idén a nyári időszakban készül el. A Terrán Közép-Európa vezető tetőcserép márkája, a cégcsoport a régió 9 országába – többek között Csehországba, Szlovákiába, Szlovéniába, Horvátországba, Romániába és Szerbiába – szállítja termékeit.
Az idén 100 éves Terrán startupokat meghazudtoló lendülettel és a folyamatos, innovatív megújulás képességével ápolja és fejleszti egy mai napig 100%-osan magyar tulajdonban lévő, tradicionális családi vállalkozás alapjait. A cég 100 éve egy ember álmaként indult útjára, mára cégcsoport szinten közel 400 fő dolgozik azért, hogy továbbra is az építőipar meghatározó szereplője maradjon.
A társaság nettó árbevétele 17%-os növekedést mutat 2018-hoz képest, amivel meghaladja a 16,5 milliárd forintot, amiből hazánkban realizálódott közel 10 milliárd forint. 2019-ben az építőipar átlagosan 21,7%-os volumennövekedést mutatott, a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint 2019-ben 21.127 új lakás épült, 20%-kal több, mint egy évvel korábban. Az eladott cserepek száma ehhez a növekvő tendenciához szépen igazodott. A termelői kapacitás további támogatásaként a cég áprilisban átadja kunszentmiklósi gyáregységének második gyártóüzemét is és így az egyetlen magyarországi tetőcserép-gyártó cég lesz, mely Magyarországon három gyártósorral rendelkezik.
Épített környezetünk vizuális megjelenése bizony fontos!
Az elmúlt 100 évben a tetőtrendek nagyon sokat változtak, így jelentek meg a legkülönbözőbb formák, színek, alakzatok. Kulcsfontosságúnak tartjuk, hogy hagyományainkat őrizve professzionális, a mai vásárlói igényeket kielégítő megoldást nyújtsunk, ezért április elejétől termékeinket egy új, korszerű selyemfényű/matt felületkezeléssel is elérhetővé tesszük Elegant néven.
Környezettudatos menetelés a következő 100 évbe
A kormány klímavédelmi akcióterve, mely kiemelten kezeli a megújuló energiatermelést és a lakossági napelemes rendszerek telepítésének támogatását, valamint az Európai Parlament döntése, mely szerint 2021-től már csak alacsony energiaigényű házak épülhetnek az Unió területén, mind egy irányba mutatnak.
„A Terránnál az elmúlt száz év tapasztalata szilárd alapot ad ahhoz, hogy újabb száz évre tervezhessünk és ehhez, 2020-ban, a fokozódó klímaválság évében különösen fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a környezetvédelemre, a fenntartható építészetre. A tetőcserép és házunk energiaellátásának kiválasztásánál nem csak arról döntünk, hogyan védekezünk az időjárás viszontagságaival szemben, és mivel varázsolunk kellemes hőmérsékletet otthonunkba. A jövő világképét minden egyes újonnan épülő vagy felújított épület meghatározza, mivel ezek nagy hatással vannak a környezetre” – mondta Gódi Attila.
Ennek tudatában hozta létre és kezdte meg értékesítését a cég tavaly a Terrán Generon napelemes tetőcserépnek, mely összhangban van a Magyar Állam és az Európai Parlament törekvéseivel is. A Generon alapja – a betoncserép – már önmagában véve környezetbarát megoldás. A napenergia hasznosításával pedig csökkenthető a környezetre gyakorolt ökológiai hatás, ezáltal a következő nemzedékekről is gondoskodhatunk. Fontos számításba venni, hogy megújuló energiával kapcsolatos fejlesztésekre 0%-os hitel igényelhető, és mire a hitel végtörlesztése megtörténik, már különösebb ráfordítás nélkül működhet a ház energiaellátása.
A tetőcserépre integrált napelem gyártási kapacitásának bővítése érdekében a társaság létrehozta a Terrán-Generon divíziót. Az új részleg vezetője, Jankó Árpád nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakember. A Terrán Generon egy magyar termék, amelyhez magyarországi beszállítók biztosítják a napelem modulokat és a kiegészítőket. „Célunk, hogy a Generon hosszú távon mindenki számára elérhető alternatív megoldást jelentsen a napelemes rendszerek terén. Ennek érdekében, a tervek szerint év végéig elkészül pécsi székhelyünkön saját gyártócsarnokunk, ahol az egyedi, magas szinten automatizált gyártástechnológiai megoldásnak köszönhetően, kizárólag ezt a termékünket fogjuk előállítani” – mondta Jankó Árpád, divízió igazgató. Az innovatív tetőcserép vásárlásához nulla százalékos hitel igényelhető a Magyar Fejlesztési Banktól, a termék alkalmazásánál a vállalat 20 éves termékgaranciát biztosít. Egy átlagos család 4-5 megawattóra villamos energiát használ fel évente, amelynek a fedezéséhez a tetőnek 30-36 négyzetméterét szükséges Terrán Generonnal bevonni. A beruházás körülbelüli értéke bruttó 3-3,5 millió forint.
Azoknak akik csak most tervezgetik leendő álomházukat, fontos tudni, hogy 2021-től az építési engedélyek kiadását a zöldenergia használatához kötik majd, egészen pontosan legalább 25%-ban a helyszínen vagy a közelben előállított megújuló energiát kell alkalmazni. A megújuló energiaforrások közül pedig a napelem a legjobban elérhető és használata a legkönnyebben beilleszthető a családi háztartásokba.