Hirdetés
PR

A szaporodó, folyamatosan változó és gyakran félreértelmezett környezetvédelmi jogszabályok tengerében ember legyen a talpán, aki képes arra, hogy figyelemmel kísérje a törvényi változásokat, és be tudja azonosítani cége gyenge pontjait az effektív környezetvédelmi munka mellett. Ebben segít a GreenLex.

Egy teljes állású szakértő munkája – nagyjából ennyire lenne szüksége egy közepes, termékek előállításával foglalkozó vállalkozásnak ahhoz, hogy minden környezetvédelemmel kapcsolatos jogszabályt, illetve azok változásait naprakészen kövesse, és a különböző előírásoknak eleget tegyen.

Nehézséget okoz a megfelelés: ez megnyilvánul abban is, hogy a kkv-k mindössze 10 százaléka teljesíti önállóan a vonatkozó hatósági előírásokat, míg kb. 70 százalékuk felszólítást követően, és mintegy 20 százalékuk csak kifejezett hatósági kényszerre hozza meg a szükséges intézkedéseket. Pedig már a felszólítás is bírságot vonhat maga után. Így elmondhatjuk: ma Magyarországon 10-ből 9 kkv ki van téve annak a veszélynek, hogy fizetnie kelljen környezetvédelmi területen az előírások rosszul vagy a nem teljesítésért.
A szabálysértések hátterében elsősorban a szándékos mulasztás, az ismerethiány, a szájhagyomány útján terjedő jogértelmezés és a pénzhiány állnak. Riasztó adat, hogy a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség két év alatt (2009 és 2010 során) mintegy 3,32 milliárd forint környezetvédelmi bírságot vetett ki különböző vállalatokra. Ez az összeg pedig az egyre szigorodó előírások következtében a jövőben várhatóan egyre inkább növekedni fog. A 3,32 milliárd forint közel felét a hulladékgazdálkodással kapcsolatos bírságok adták. Ez is alátámasztja, hogy a hazai vállalatoknak legfőképp a hulladékkezelési előírások betartása okoz gondot.

Nincs is könnyű dolguk a vállalatoknak, hiszen közel 300 környezetvédelmi jogszabály útvesztőjében kell boldogulniuk. Megközelítőleg ennyi különböző előírással szembesülnek az általános környezetvédelem, a hulladékgazdálkodás, a levegőtisztaság, a víz- és talajvédelem, a kémiai biztonság, a zaj- és rezgésvédelem, illetve a természetvédelem területein a cégek, és akkor még nem is említettük a környezetvédelmi termékdíjakat. A jogszabályok magas száma mellett bizonytalanságra ad okot az is, hogy az előírások gyakran ellentmondanak egymásnak.

TUDTA-E?
… hogy február 1-étől megváltozott a talajterhelési díj mértéke?
Szennyvízcsatorna – van vagy nincs? Számoljunk! – tízszeresére nőtt a talajterhelési díj
Február 1-jétől minimum 1200 forintot kell fizetni minden köbméter ivóvíz után annak, akinek nincsen rákötött szennyvízcsatornája. A bekötés díja mintegy 50-70 ezer forint is lehet szakfelügyeleti díjjal együtt. Például egy asztalosipari vállalkozásnak, amely nem rendelkezik bekötött csatornával, legalább havi 10 ezer forintba kerül ez a díjtétel, az érzékeny besorolású területeken pedig ennek háromszorosa is lehet.

… hogy március 1-jén hulladékgazdálkodási adatot kell szolgáltatni?
A vállalkozók nagy része nincs tisztában azzal, hogy egy termelést végző cég, ahol több mint 10 főt alkalmaznak, már ki van téve több olyan kötelezettségnek is, amely elmulasztása akár 200 000 Ft-tal csorbíthatja a vállalati kasszát. Azoknak a hazai kkv-nak, akik tíznél több főt foglalkoztatnak, március 1-jén hulladékgazdálkodási adatszolgáltatási kötelezettsége van!

De mit tehet egy kkv vagy egy nagyvállalat, ha nincs pénze környezetvédelmi szakértő alkalmazására vagy külső tanácsadó igénybevételére? Hazai szakértők erre az esetre fejlesztették ki a GreenLex nevű szoftvert, amelynek segítségével a gazdasági társaságok saját maguk is egyszerűen meggyőződhetnek arról, hogy megfelelnek-e a környezetvédelmi jogszabályoknak.

A GreenLex szoftver olyan hiánypótló innováció, amit Magyarországon fejlesztettek, és amely azért jött létre, hogy segítse a gazdasági társaságok környezetvédelmi jogszabályoknak való megfelelését. A szoftver közel 2500 kérdést tartalmaz, amelyekre adott „igen” vagy „nem” válaszokkal akár szakértő bevonása nélkül is könnyen feltárhatóak a vállalat környezetvédelmi hiányosságai, hiszen a kérdésekhez kapcsolódó magyarázatok segítségével üzemeltetési vezetők, cégvezetők is kitölthetik. Mindeközben a vállalati adatok titkosak maradnak, és csak a szoftver használója fér hozzájuk. Szakértők használatára pedig csak a problémás területek kezeléséhez van szükség.

A GreenLex rendszer részét képezik ezen kívül a rendszeresen megküldött, jogszabályi változásokat tartalmazó hírlevelek és értesítések is, amelyek kiváltják más tematikus adatbázisok használatát, így egyúttal időt és pénzt is spórolhatunk vele! A szoftver ráadásul szakáganként is alkalmazható, így csak az adott cég számára releváns környezetvédelmi területre vonatkozó kérdéseket kell megválaszolni az önellenőrzés során. A kitöltés 2-8 órát vesz igénybe, bármikor abbahagyható és újrakezdhető. A GreenLex támogatja az adminisztratív hiányosságok kiszűrését, így több idő marad az effektív környezetvédelemre; sőt multi-site funkciója használatával több telephely környezetvédelmi tevékenysége is összehasonlíthatóvá, együttesen értékelhetővé válik.

Spóroljon és legyen környezettudatos egyszerre!

A GreenLex szoftvert a Dandelion Környezetvédelmi Tanácsadó és Szolgáltató Kft. (Dandelion) és a Budapesti Corvinus Egyetemen működő Tisztább Termelés Magyarországi Központja (TTMK) fejlesztette ki az Európai Unió által finanszírozott ACT-CLEAN projekt keretében. Míg a Dandelion biztosította az informatikai hátteret és a gyakorlati tapasztalatot a fejlesztés során, a TTMK szakmai hátteret nyújtott a munkához.

Kapcsolódó anyagok:

Előzze meg a környezetvédelmi bírságot!

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás