Hirdetés
greenfo/MTI

Rágógumiellenes kampányt indított a római köztisztasági hivatal, hogy felvegyék a harcot az olasz fővárost beborító ragaccsal szemben. A cél egyszerű: azt szeretnék, hogy a rómaiak ne a járdára, hanem a szemétbe dobják a rágót.

"Én is szeretem a rágógumit, de nem ragasztom az épületek falára!" – mondta a sajtónak Piergiorgio Benvenuti a római köztisztasági hivatal elnöke. Benvenuti megelégelte az olasz főváros aszfaltját beborító rágórengeteget. A szájból a földre dobott rágógumi nemcsak a cipőtalpra ragad rá, a műemlékekre, padokra és a fák törzsére is jut belőle.

A hivatal elindította Gum Pocket nevű akcióját: tizenháromezer darab "rágózacskót" osztanak szét ingyen. Ahelyett, hogy eldobnák, a rágózók ebbe tehetik bele a rágógumit, amíg szemetest nem találnak.

Olaszországba az amerikai csapatokkal 1945-ben érkezett meg a chewing gum, amelyből az olaszok naponta 28 millió darabot rágnak el. Másfél grammal számolva a rágót, ez évente 23 ezer tonnával egyenlő – számolták ki az újságok.

Rómában évi 160 tonna a rágógumi-fogyasztás, ami azt jelenti, hogy naponta 300 ezer rágót rágnak az olasz fővárosban. A köztisztasági hivatal szerint ennek öt százalékát dobják el az utcán, vagyis naponta 15 ezer rágó ragad az aszfaltra. Eltávolításuk nem egyszerű, és költséges. Darabonként egy euróba kerül: "ha mindegyiket leszednénk, évi öt és millió eurót kellene költenünk" – mondta Benvenuti.

Egy rágógumi öt év alatt bomlik fel. Aki az utcán eldobja, ötven euróval bírságolható, de Olaszországban ezért még soha senkit nem büntettek meg.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás