A vállalatok és a beszállítói láncok, a beszerzők kiemelt szerepet játszanak a zöld gazdaságra való áttérésben, hangzott el azon a nyílt napon, amelyet a GREEN BRANDS fenntarthatósági menedzser képzésének oktatói tartottak előadást a céges fenntarthatóság aktuális lehetőségeiről, feladatairól.
A budapesti Magnet Házban tartott eseményen elhangzott: a greenwashing elleni legjobb fegyver a hiteles auditok, tanusítások, valamint a vállalaton belüli, vagy általa megbízott, képzett fenntarthatósági szakember jelenléte.
Drámai átalakulás kell a fejekben, a társadalomban, a vállalatoknál, mert a növekedés nem mindenek felett való, mondta bevezető előadásában Wiszkidenszky András, a GREEN BRANDS regionális igazgatója, aki a Certified Sustainability Manager névre hallgató, vállalati fenntarthatósági menedzsereket kinevelű kurzus bevezető tantárgyát, a fenntarthatóság történetét is tanítja. “Ahogy most ismerjük a vállalatokat, az egy 19. századi elképzelésen alapul, amely felett eljárt az idő”, tette hozzá.
“Egy gyártó, ipari vállalat káros széndioxid-kibocsátásának csupán 20 százalékát lehet a kerítésen belül kontrollálni, a maradék 80% a beszállítói láncon keresztül keletkezik”, mondta Fertetics Mandy, a globális fenntartható beszerzési szakértő, a képzés oktatója. “Ebből is látszik, hogy milyen nagy és milyen mértékben nő a vállalatok beszerzési osztályának felelőssége a zöld gazdaság kialakításában.”
Fertetics Mandy elmondta, hogy ilyen módon, a beszállítói szerződések révén egyre több hazai cég is érintett lesz a fenntarthatósági lépések megtételében, akciótervek összeállításában és jelentések készítésében, hiszen nemzetközi megbízóik szigorú auditokon ellenőrzik, világítják át ezek meglétét – hiszen vevőik elvárásai és az uniós előírások erre kényszerítik őket. “A GDP 10-15% százalékát beszállítási szerződéseken alapuló munkák adják, tehát a pénzünkkel szavazunk a fenntarthatóságra: ez lehetőség és felelősség is a beszerzők kezében.”
“Annyira divatos fogalom a fenntarthatóság, hogy már egy kicsit le is járatódott, a mi képzésünk célja, hogy új fogalmakat vezessünk be”, mondta Lévai Gábor, a GREEN BRANDS magyarországi ügyvezetője, aki a greenwashing és a hatásmérés témájáról beszélt. “A fenntarthatóságot sokan használják alap nélkül, ez a greenwashing, amely ellen csakis valódi tettekkel, akciótervvel lehet tenni. Ezeket pedig külső audittal kell tanúsítani, akkreditálni, hogy tényleg hiteles legyen, olyannal, amely nem csak a terméket, hanem a vállalat fenntartható működését is hitelesíti.”
A CSM képzésen eddig két évfolyam végzett, jelenleg a harmadik kurzus zajlik, a negyedik pedig 2023 januárjában indul. Az itt végzett vállalati vagy önállósódó fenntarthatósági menedzserek sokféle réteget képviselnek: jelen vannak az ingatlan, a kommunikációs, HR-szakma képviselői, az agrárágazat, CSR-vezetők, de cégvezetők és a nonprofit szféra is egyre nagyobb számban képviseltetik magukat. Lévai Gábor megfogalmazása szerint ők lesznek a “fenntarthatóság nagykövetei”, hiszen a zöld ügy mozgalomként indult, és miközben szakmává válik, a mozgalom is tovább él.
A nyílt napon Vattamany Ágnes, a BioFunghi munkatársa, végzett hallgató is beszélt arról, miként tudja a képzésen tanultakat a vállalatánál hasznosítani.