Hirdetés

Lengyelországban 76 SMR-típusú kis moduláris nukleáris reaktort létesítenének 2038-ig – jelentette be Daniel Obajtek, a PKN Orlen állami tulajdonú energetikai nagyvállalat vezérigazgatója. Emellett 2043-ig 6 reaktorból álló két nagy erőművet is terveznek építeni. Az Orlen-csoport Magyarországon is piacra lépett.

A varsói kormányfői hivatalban rendezett sajtóértekezleten Obajtek reálisnak nevezte, hogy az első SMR 2028-ban fog megépülni – írja az MTI. 2038-ig pedig ambiciózus tervünk van, mégpedig az összesen 26 helyszínen létesítendő 76 SMR – jelentette ki a vezérigazgató, aki hozzátette: a több tízmilliárd euró értékű energetikai beruházás a legnagyobb lesz nemcsak Lengyelországban, de Európában is.

Zöld jelzés az Egyesült Államokban az első kis moduláris atomreaktornak
Január végén írtuk, hogy elfogadta az Amerikai Nukleáris Szabályozó Bizottság (NRC) a NuScale Power kis moduláris reaktorának (SMR) dizájnját, ezzel ez a hetedik reaktorfajta, és az első SMR, aminek van engedélye az országban

Két erőmű, hat reaktor
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő decemberben helyezte kilátásba több mikro-, illetve kis moduláris nukleáris reaktor létesítését, amelyről a PKN Orlen mellett a KGHM lengyel állami vállalat is egyeztet külföldi partnerekkel.

A 2020-ban jóváhagyott atomenergetikai kormányprogram szerint Lengyelország 2043-ig hat reaktorból álló két nagy erőművet tervez építeni. Az első, 1-1,5 gigawatt áramot termelő reaktor után két-háromévente létesítenék a további, 6-9 gigawatt kapacitású erőműveket. Bejelentették egy harmadik, a kormányprogramon kívüli, üzleti beruházásként építendő atomerőmű tervét is.  Az egyik erőmű Westinghouse AP1000 technológiájú lesz, a másikról Varsó a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power céggel tárgyal, és lehetséges francia partnerek megkeresése is.

Az Orlen-csoport 2022 decemberben Magyarországon is piacra lépett, eddig 143 hazai töltőállomást vettek át a Lukoiltól.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás