A kormány a korábbi határozatait felülírva 3, már beígért beruházást halaszt el, amelyekkel a sivataggá váló Duna–Tisza-közi homokhátság területén több helyen pótolták volna a hiányzó víz egy részét. Így ismét távolabb került a már 30 éve köztudottan kiszáradó, Magyarország egytizedét kitevő terület gondjainak enyhítése.
A tervezett beruházások elhalasztásáról sajtóhírek jelentek meg, de nem volt világos, hogy milyen munkálatokat késleltetnek, és azok értéke mekkora. A Telex kérdésére az Alsó Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság válaszolt az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása alapján. Eszerint az elhalasztott beruházások a következők:
Mórahalom és térsége vízpótlása, aminek befejezésre a 1449/2023. Kormányhatározat biztosított volna fedezetet, 2,1 milliárd forintot.
A másik projekt a „Duna–Tisza-közi homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítása, helyreállítása” amely a homokhátság hét területén biztosítana vízpótlást. A tervek szerint a Dunából és a Tiszából átemelők és szivattyúk beiktatásával, a meglévő csatornákon és új csőhálózaton át juttatnák el a vizet a homokhátságra. A tervezést már tavaly lezárták. A két részre bontott beruházás költsége 84 és 312 milliárd forint lett volna. Ez a 041/2024 (III.4.) Kormányhatározatban szerepelt.
A telex csütörtöki riportjában számolt be arról, hogyan próbálkoznak a homokon gazdálkodók a mezőgazdasági termeléssel az egyre inkább száraz és meleg időjárás közepette, miközben a klímaváltozás felgyorsítja a homokhátság sivataggá válását.
A területen eddig sem sikerült érdemben enyhíteni gondokon, és most a több mint 398 milliárd forint összértékű vízpótló beruházások elhalasztásával a kormány továbbra is elodázza a megoldás kezdetét. A vízügyesek azt írták, nincsenek ismereteik arról, hogy ezeket az összegeket európai uniós támogatással együtt vagy teljesen magyar állami forrásból akarta-e fedezni a kormány. Azt viszont közölték, hogy a kivitelezés megkezdésére nem volt előzetesen kitűzött dátum, és azt sem lehet tudni, hogy mikorra halasztják el a munkálatok megindítását.
Nyitókép: az aszály a homokhátsági termőterületeket is komolyan sújtja kép: Dedák Dalma WWF