Hirdetés

A hetente százmilliókkal dráguló vizes VB eddig csak betonozással, kövezéssel, környezetpusztítással járt: pl. a ronda, és túlárazott betondoboz környéki, és a Duna-part “sétánya” miatt kiirtott fák, a “margitszigeti zöldterület fejlesztés”. Tegnap átadták a Dagály sétányt, hivatalosan Dagálysétány utcát Budapest XIII. kerületében. A 3,5 kilométeres gyalogosút közvetlen összeköttetést teremt a 3-as metró Forgách utcai megállója és az újonnan épült Duna Aréna között. Öröm az ürömben.

„Pontosan időre elkészült a Dagály sétány. Megérkezett ide az Angyalzöld és Angyalzöld plusz programunk, amelyeket már egyetemen is oktatnak. A Dagály sétány megépítésekor is törekedtünk a legkorszerűbb zöldtechnológia alkalmazására. Ezzel is javul az itt élő polgárok életkörülménye” – ezt is mondta beszédében Dr. Tóth József, a XIII. kerület polgármestere a Dagály sétány tegnapi átadóünnepségén, amelyen részt vett Dr. Fürjes Balázs, az egyes kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos és Dr. Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes is.

A Dagály sétány létrehozását a XIII. Kerületi Önkormányzat kezdeményezte. Ez az igényes, modern közösségi és rekreációs terület, találkozópont összeköti a Duna Arénát az egyik legfontosabb közlekedési csomóponttal, a 3-as metró Forgách utcai megállójával. Egyedi karaktere ötvözi a kortárs művészeti és ökológiai gondolkodást. Ennek révén 7000 m2 különleges esztétikájú hellyel gazdagodott a kerület és a főváros. Az önkormányzat – betartva az ígéretét – az elmúlt másfél évben több mint 4 ezer fát ültetett a XIII. kerületben.

A Váci út és a Népfürdő utca közötti Dagály sétány kialakítása az önkormányzat kerületfejlesztési tervének volt része, ami harmonizált a 2017-es vizes világbajnokság fő helyszínéül szolgáló Duna Arénához kötődő elképzelésekkel. A sétány létrehozására a „Dagály törvény” a XIII. kerületi önkormányzatot jelölte ki építtetőként; a megvalósításhoz a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 478.283.000 forint támogatást biztosított. Az 530 méter hosszú Dagály sétány a Váci utat köti össze a Duna környezetével.  A Dagály sétány kortárs közösségi terület, ezt látszik a növényzeten, a felhasznált anyagokon, épített elemeken ugyancsak. A polgármester beszédének végén megjegyezte: a kerület továbbra is várja, hogy a kormány – ígéretének megfelelően – a vizes VB után felújítsa a Dagály fürdőt a Duna Aréna szomszédságában. „Ígéretet tettünk, és ezt tartjuk is, hogy 2018 nyarára kész lesz a főváros legmodernebb fürdője, a Dagály. A sétány fejlesztése is jelzi: lehet normális együttműködés politikai nézetektől függetlenül is” – jelentette ki Dr. Fürjes Balázs kormánybiztos a sétány átadásakor.

A Dagály sétány fejlesztésekor a meglévő fák védelme alapvető szempont volt. A Turbina utcai szakaszon a hársfasor a jellemző. A középső sétányszakaszon a korábbi kőrisegyedeket megőriztük, a nyugati sétányszakaszra platánfákat ültettünk: 39 többszörösen előnevelt, azaz 35-40, 50-60 cm törzskerületű fát. A változatossághoz hozzájárul még az elszórtan telepített 25 faegyed: bokorfák, mézalmácskák és perzsa varázsfák. (A fák körül az évgyűrűkhöz hasonló burkolat a növekedéshez igazítva fokozatosan eltávolítható.) A XIII. kerület különös gondot fordít – rendszeres ellenőrzéssel, ápolással és pótlásokkal – a városrész zöldfelületeinek megóvására, fejlesztésére. A kerület faállománya a főváros egyik legjobb állapotú zöldhálózati rendszere – írta a hivatal közleményében.

MTI Bruzák Noémi

Térbútorok, ivókutak, ökologikus rendszer

A sétány három szakaszra tagolódik. Az első a Turbina utca a volt Láng Gépgyár mentén. A középső az Esztergomi úttól a Jakab József utcáig tart. A harmadik innen vezet a Népfürdő utcáig. Hivatalos elnevezése a Fővárosi Önkormányzat döntése alapján Dagálysétány utca. A sétány két oldala négy-négy méter szélességben klinkertégla-borítású. Középen ugyancsak négy méter széles zöldsáv fut. A sétány felszíni vízelvezetése ökologikus, környezetbarát: a sétaút burkolt felületei a középső zöldsáv felé lejtenek, a zöldfelületekre vagy a vízáteresztő kavicsburkolatra vezetik a csapadékvizet, amely a talajba szivároghat. Az automata öntözőrendszer a cserje, évelő és gyep felületeken kívül a fák öntözését is biztosítja.

A kőkert zöldsávjában szárazságtűrő és vízigényes évelők, alacsony cserjék, növényágyak és ligetes fásítások harmonikusan követik egymást. A ligetes szakaszon pihenésre is alkalmas – finombetonból készült, egyedi grafikai elemekkel, vízcseppekkel díszített – ülőtömbök és pihenőpadok vehetők igénybe. E térbútorok mellett hagyományos támlás padok is vannak. A sétányon két ivókút is működik. Kivételessé teszi a sétányt az is, hogy burkolatán láthatók azon ásványi anyagoknak a képletei, amelyeket a közeli híres Béke kút vize tartalmaz. A Váci út és a Turbina utca csatlakozásánál Gálhidy Péter szobrászművész Turbinalevél című képzőművészeti alkotása a Láng Gépgyár évtizedeken keresztül a világ élvonalába tartozó termékeit szimbolizálja. Ingyenes WiFi a sétányon A sétányra dekoratív, korszerű, költséghatékonyan üzemeltethető, LED-es fényforrással szerelt világítótestek kerültek – rajtuk térfigyelő kamerákkal és a nyilvános WiFi hálózathoz szükséges eszközökkel. 


Tegnap kiderült: 370 millióval megint drágult a vizes vébé, most parkolókat építenek. Az mfor.hu szúrta ki, hogy a két tétellel a vizes vébé teljes költsége 102,8 milliárdnál tart. Az indulásig még többet le lehet nyúlni a baráti oligarcháknak, és az is kérdéses, hogy a sportesemény után a visszabontás, és egyéb munkákról mennyi extraprofitot húznak le. 
 

Lehangoló betonsivatag lett a vizes vébé dunaparti sétánya

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás