Hírek
Mire véljük, ha zöldes trutymó jelenik meg kedvenc tavunk felszínén? Mi köze mindennek a Balaton vízállásához? És mit szólnak mindehhez a halak? Cianobaktériumok, zöldalgák és kovamoszatok a tófenéken, a vízben, a felszínen és a parti köveken: Vörös Lajos ökológus, az ÖK Balatoni Limnológiai Intézet kutatójának összefoglaló írása.
Hírek
A Balatonban, ahogy minden más nagy tónak az életében, meghatározó szerepet játszanak az algák. Fotoszintézisük révén termelt szerves anyagaik biztosítják a tavi ökológiai rendszer energetikai alapját, ezért végső soron a tóban termett halak mennyisége is az algák függvénye.
Hírek
Csányi Vilmos írta több évtizede, hogy az emberiségnek meg kell tanulnia kontrollálni a bioszféra összes kémiai körfogását, anyagáramlását, ahhoz, hogy túléljen… Bár csaknem fél évszázada ismerjük a globális felmelegedés folyamatát, ennyi idő mégsem volt elég ahhoz, hogy komoly megoldásokat találjunk a bolygónkat fenyegető felmelegedés ellen.
Hírek
Egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogyan egyes baktériumok képesek lebontani az algákban lévő szénhidrátokat. A kutatás középpontjában a zöldalgák Ulva nevű nemzetsége állt. Ennek virágzása világjelenség, melynek hatására csak Franciaország tengerpartjánál mintegy 100 ezer tonna biomassza kerül partra.
Hírek
Sok éve foglalkozom elméleti környezetvédelemmel. Biológusként többször dolgoztam a hazai környezet- és természetvédelemben, így kötelességemnek tartom, hogy minden erőmmel segítsek ezeken a területeken.
Hírek
Az MTA Ökológiai Kutatóközpont munkatársai azt vizsgálták egy különlegesen hosszú időre visszanyúló adatsor alapján, hogy egy nagy folyóban az éghajlatváltozás, a közvetlen emberi hatások és a tápanyagszegényebbé váló víz hogyan befolyásolja a vízi táplálékhálózat alapja, a fitoplankton fejlődését.
Hírek
A melegedés hatására megváltozik a fényt elnyelő és visszaverő fitoplanktonok, azaz a tengerek és óceánok apró organizmusainak összetétele. A következő évtizedekben egyre kevesebb lesz belőlük a vizekben, ami 2100-ra a világ vizeinek felében színváltozást okoz.
Hírek
650 millió évvel ezelőtt egy tengerlakó alga átvette az uralmat a Földön; ez volt az a pillanat, mely megváltoztatta a földi életet. Legalábbis ezen vitatkoznak a geokémikusok, akik biomolekulák közel láthatatlan nyomaira bukkantak az ausztrál sivatag alatt.
Hírek
Luxemburgi algakutatók felfedezései az Amazonas medencéjében, belga biológusok útja az Antarktiszra, magyar tudós összefoglalója a klímaváltozásról – változatos témákról esik szó a budapesti kovaalga konferencián.
Hírek
A környezetvédelem régóta központi téma világviszonylatban. Jelenleg előtérbe kerülnek a megújuló energiaforrások és velük összefüggő progresszív technológiák, melyek csökkentik a káros emissziók képződését.