Mit kell tudnunk a titokzatos nádi farkasról?

2022. május 14.

Hírek

Az aranysakál, melyet nádi farkasként, toportyánként  is szoktak emlegetni, hosszú évszázadok óta egy őshonos, alacsony létszámban, és sokszor alkalmi módon jelen lévő ragadozó volt Magyarországon. Az utóbbi évekre jellemző gyors elterjedésük miatt az állattartók és vadgazdálkodók részéről egyre gyakrabban hallani panaszos hangokat. Mit kell tudnunk erről a titokzatos fajról?

Franciaországban egyre több az aranysakál

2021. február 4.

Hírek

Újabb franciaországi megyében, ezúttal az ország nyugati részén lévő Deux-Sevres-ben észleltek egy aranysakált, megerősítve, hogy egyre nyugatabbra veti meg a lábát a megjelenésében farkasra, viselkedésében pedig inkább rókára hasonlító állat.

Világelsőként térképezték fel keresőkutyákkal a sakálok jelenlétét magyar kutatók

2020. október 26.

Hírek

Az aranysakál rohamos délkelet-európai terjedése az elmúlt időszakban egyre inkább fókuszba került, ezért kiemelten fontos, hogy a fajjal kapcsolatos ismereteink minél frissebbek és pontosabbak legyenek. A Szent István Egyetem vadbiológusai osztrák és bajor kutatókkal együttműködve erre a célra a világon elsőként alkalmaztak keresőkutyákat, melyek jelzései alapján 73 %-os pontossággal sikerült a sakálok jelenlétét bizonyító ürülékek… Tovább »

Az toportyánok jól érzik magukat

2019. február 19.

Hírek

Drasztikusan elszaporodtak az aranysakálok Magyarországon, a szakemberek szerint az elmúlt évtizedekben még soha nem volt ekkora a számuk.

Aranysakál invázió Európában

2019. január 17.

Hírek

“Az aranysakál terítékének növekedése változatlanul exponenciális ütemű” – írja a 2017-18-as vadászati év vadgazdálkodási adatait összesítő kiadványában az Országos Vadgazdálkodási Adattár.

Desiree halálesete derített fényt egy óriási mérgezési hullámra

2018. január 23.

Hírek

A „Desiree” névre keresztelt fiatal parlagi sast 2018.01.08-án elpusztulva találták Szerbiában, Apatin közelében. A fiatal jeladós parlagi sas 2017. június 22-én hagyta el a fészket Burgenlandban, Ausztria legkeletibb tartományában. Csupán hat hónap és összesen több mint 4200 km megtétele után a jeladója „elhallgatott”.

Egyetlen farkaspopulációra vezethetőek vissza a mai kutyafajták?

2017. december 7.

Hírek

Létezik-e farkasfajta? Mit nevezünk itt egyáltalán fajtának? Fajon belüli (subspecies, varietas, forma) kategóriák ismertek, és még azon túl is olyanok, amit gazdaságilag hasznosítottunk/ domesztikáltunk (cultivar). Van-e hasznosított farkas (Canis lupus lupus)? Nincs, vagyis nem fajtáról van itt szó, hanem alfajról. Fajtái már a kutyának (Canis lupus familiaris) vannak, annak viszont elképesztő a formagazdagsága.

Borzalmos gondok

2017. február 28.

Hírek

A Hajdúság egyes részein elszaporodtak a borzok. Nem kímélnek terményt, haszonállatot. Papp Zoltán, a megyei vadászkamara titkára szerint a borzok miatt valóban jelentős a mezőgazdasági és a vadgazdálkodási kár, de még nagyobb gondot okoz az aranysakál (toportyán, nádi farkas) és a farkas.

Túltolt aranysakál dilemma?

2016. július 14.

Hírek

A falkában vadászó aranysakál dám- és gímszarvasborjút, őzgidát, vadmalacot is elragad, az állatnak ráadásul nincs természetes ellensége, ahol megjelenik, ott visszaszorul a rókaállomány.