A faültetés nem mindig segíti a klímavédelmet – figyeljünk inkább oda az őshonos növényzetre!

2021. december 22.

Hírek

Az erdőtelepítés mára a klíma megóvásának központi kérdésévé vált, azonban az ökológusok figyelmeztetnek: hiába a jó szándék, a nem kellő körültekintéssel végzett beavatkozás több kárral járhat, mint haszonnal. Török Péter, a Lendület Funkcionális és Restaurációs Ökológiai Kutatócsoport vezetője szerzőtásaival a restaurációs ökológia vezető folyóiratában hívta fel a figyelmet arra, hogy a meggondolatlan fásítás helyett van,… Tovább »

Öngól a Duna-Tisza közi homokfásítás

2021. december 16.

Hírek

A Duna-Tisza közi homokhátságon az 1970-es évektől jelentős szárazodás figyelhető meg, mely veszélyezteti a térség gazdasági termelékenységét és a vízigényes élőhelyek fennmaradását. Jelenleg nincs konszenzus a szárazodást kiváltó tényezők egymáshoz viszonyított szerepéről. A homokfásítás alkonya és az ártérfásítás hajnala.

Tanulnunk kellene a hódoktól is.

2021. január 11.

Hírek

A Wall Streeten a víz csatlakozott az aranyhoz, az olajhoz és más árutőzsdei termékekhez. Magyarország területének 8-10 %-án fenyeget az elsivatagosodás veszélye. A felmelegedést egyre többen tudomásul vesszük, és azt is, hogy megnő a víz iránti igény. Szandaszőlősi kertemben már csak akkor tudok ehető szőlőt szüretelni, ha a fúrt kutamból többször megöntözöm a tőkéket.

Magyarországon ide nem kellenének fák

2020. május 4.

Hírek

Átfogó kutatás bizonyítja, hogy a sztyeppébe hajló környezeti feltételekkel rendelkező Duna–Tisza közén biztosan nem jó ötlet újabb erdőket telepíteni. Míg máshol a fák javítják a talaj vízellátottságát, itt ellenkező hatást érnek el, az elsivatagosodás veszélyét növelik.

Tudomány a gyakorlat szolgálatában – összefogás hazánk természeti kincseiért

2020. április 26.

Hírek

A biológiai sokféleség csökkenése napjainkra nagyságrendileg olyan mértékben veszélyezteti az emberiséget, mint az éghajlatváltozás. A kedvezőtlen folyamat hazánk kiemelt természeti értékeket rejtő gyepterületeit sem kerüli el. Az itt honos védett vagy fokozottan védett fajok állományai – többek között élőhelyeik megváltozása, eltűnése miatt – rohamosan csökkennek.

2019 madársztárja a gólyatöcs

2019. január 2.

Hírek

Az MME “Év madara” szavazásának 2019-es győztese a gólyatöcs – avagy egyik szép régi nevén a székigólya – mely hosszú lábával és csőrével, fekete-fehér színével valóban miniatűr fehér gólyához hasonlít.

Óriás-víztározó a Homokhátságra?

2017. november 25.

Hírek

A kormány előtt van egy fejlesztési terv, amely csatornákat és víztározókat telepítene a Duna–Tisza közén. Egy kecskeméti szakmai konferencián mondta el a Fidesz egyik képviselője, hogy a vizet a Dunából felszivattyúznák a Homokhátság magasabb területein kialakítandó tározóba.

A Homokhátság jövője: sivatag vagy korszerű vízgazdálkodás?

2017. november 23.

Helyszín: 6000 Kecskemét, Árpád krt. 4.

Sajtótájékoztatók

A Duna-Tisza Közi Hátság Vízpótlásáért Egyesület a Bács-Kiskun megyei Kereskedelmi és Iparkamarával karöltve 2017. november 23-án 09.00 órai kezdettel konferenciát szervez, melynek témája: A Homokhátság jövője: sivatag vagy korszerű vízgazdálkodás?