Egészséges épületek – egészséges emberek

2024. november 20.

Hírek

Minden negyedik európai olyan épületben lakik, ahol a beltéri levegő minősége elmarad a nemzeti szabványoktól, és több mint 30 millió polgár él túl sötét lakásban, ami kihat mind a mentális, mind a fizikai egészségre. Minden ötödik hazai lakás penész problémával küszködik. Hogyan lehetnek egészségesebbek és fenntarthatóbbak épületeink?

Betiltják a gázkazánokat? Sok a tévhit az alternatív fűtési megoldások kapcsán

2024. november 18.

Hírek

A 2024-es Otthonfelújítási Program, illetve az Európai Unió tervezett intézkedései kapcsán újból előtérbe kerültek a korszerű és energiatakarékos fűtési megoldások, köztük a hőszivattyús rendszerek. Bár egyre több otthon fűtését, hűtését és melegvíz-ellátását biztosítják ezek a készülékek, még mindig akadnak tévhitek a rendszer működésével, hatékonyságával és költségeivel kapcsolatban – ezeket oszlatják most el szakértők.

Csökkent az üvegházgáz-kibocsátás az EU-ban

2024. november 3.

Hírek

Az Európai Unió nettó üvegházgáz-kibocsátása 8,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest, mert jelentősen nőtt a megújuló energia használata. Ez derül ki az Európai Bizottság éghajlat-politikáról szóló éves jelentéséből.

Vajon teljesen betiltja-e az EU az örök vegyi anyagokat?

2024. október 21.

Hírek

Az örökké tartó vegyi anyagok (PFAS) elleni küzdelem összefonódott a Lyonhoz közeli Pierre-Bénite városka nevével, amióta nagy mennyiségben találtak a környéken ilyen anyagokat. De mik is pontosan ezek, és miért okoznak aggodalmat Európa-szerte?

Felmondta az EU a gyűlölt energiaügyi egyezményt

2024. június 3.

Hírek

Az Európai Unió egyhangú megállapodásra jutott az Energia Charta Egyezményből (ECT) való kilépésről, amit pont az európai zöld pártok már régen követeltek és most üdvözöltek.

Íme a nagy brüsszeli döntés, ami megmentheti az európai nap- és szélerőmű gyártókat

2024. május 31.

Hírek

Elfogadták május 27-én az uniós tagállamok a zöld átállás egyik kulcsfontosságú rendeletét, amely megmentheti az európai nap- és szélerőmű gyártókat, hiszen fontos támogatási keretet jelent az ilyen gyártókapacitások megmaradása, illetve kiépülése számára. A cél az, hogy 2030-ra az EU saját maga állítsa elő a tiszta technológiás berendezések 40%-át, ezzel erősítve az európai ipart az amerikai… Tovább »

A hét fenntarthatósági híre – Európa nem teljesít jól

2023. december 22.

Hírek

2023 megmutatta azt, hogy az Európai Unió – ellentétben a közvélekedéssel – nem teljesít túl jól a fenntarthatóság terén – ez az egyik fő következtetése a Carnegie Alapítvány elemzésének. S hogy miért nem?

2050-re az Európai Unió beszüntetné a gázfűtést

2023. december 10.

Hírek

2030-ra minden új épületnek, 2050-re pedig a meglévő épületállománynak is kibocsátásmentessé kellene válnia az Európai Tanács és a Parlament javaslata szerint, ami az építmények energiahatékonyságára vonatkozó irányelv felülvizsgálatát szorgalmazza. A tervek között szerepel továbbá a fosszilis tüzelőanyagokkal működő kazánok fokozatos kivonása a forgalomból 2040-ig.

Az EU országaiban jelentősen nőtt az újrahasznosítás aránya, de a folyamat lassul

2023. november 26.

Hírek

A hulladék újrahasznosítása kulcsfontosságú szerepet tölt be az elsődleges erőforrások fogyasztásának csökkentésében. 2020-ban az EU-ban termelt hulladék 9%-a volt köthető a háztartásokhoz; a legnagyobb arányok az építkezések (37,5%), valamint a bányászat és kőfejtés (23,4%) esetén fordultak elő.