A tiszafüredi parti fecskék meglepő titkai

2024. július 10.

Hírek

A kutatók által 2010 végén kifejlesztett geolokátor megadta a lehetõséget arra, hogy pontosan követni lehessen a fecskék útvonalát, azt, hogy az utazás során mit csinálnak, mennyi ideig tartózkodnak Afrika bizonyos helyein és fõként milyen sebességgel repülnek tavasszal vissza.

Legyél Te is fecskevédő!

2024. február 8.

Hírek

Az ezredfordulót követően sajnos több mint 50%-kal (!) csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára legalább minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megfordítása közös érdekünk. A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe van.

Indul a Fecskeles, az MME legújabb lakossági madárszámlálási akciója!

2023. május 28.

Hírek

Az MME TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.

Partifecskék beköltözése építési területekre

2022. április 6.

Hírek

Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba. Olyan helyekre, ahol éppen ezért hónapokra le kell állítani a munkálatokat, vagy az illegálisan folytatott munkavégzés a teljes kolónia, a tojások, a kotló és etető madarak, illetve a fiókák pusztulását okozhatja.

A Greenpeace békés akcióban mentett védett fecskéket a Fertő tavi luxusberuházástól

2021. június 14.

Hírek

Felfoghatatlan és mélyen erkölcstelen, hogy az ökológiai és klímaválság kellős közepén ma még bárkinek Magyarországon eszébe jut a természetet pusztítani. A helyzetet csak még elkeserítőbbé teszi, hogy ezt maga a magyar állam teszi. Elherdálja közös természeti értékeinket, tönkreteszi veszélyeztetett fecskéink szaporodási lehetőségeit egy kevesek érdekét szolgáló luxusberuházás érdekében, közpénzen.

A Fertő tavat tönkretevő kormánycég a Greenpeace aktivistákat vádolja károkozással

2021. június 12.

Hírek

Két napja fecskéket mentett Udvaros Dorottya és a Greenpeace a Fertő tavi luxusberuházástól. Indokolatlan erőszakos akcióval súlyos anyagi károkat okoztak a környezetvédők – állítja a Fertő tó beépítéséért, és a természetrombolásért felelős Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. Vajon ők mekkora kárt okoznak közpénzből természeti környezetünknek?

A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, segítsen Ön is!

2021. február 16.

Hírek

Az elmúlt két évtizedben sajnos több mint 50%-al (!) csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megállítása, megfordítása közös érdekünk.

Zsákutcában a magyar szúnyogirtás – na persze Brüsszel a bűnös

2020. július 22.

Hírek

Az idei évtől betiltott repülőgépes permetezésnél sokkal veszélyesebb a hazai ökoszisztémára a földi szúnyogirtás, mert hatékonyabban öl. Száz elpusztult rovarból csak kettő a csípőszúnyog – állítja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Nyugat-Európában jellemzően a helyiek, olykor háti permetezővel, a csípőszúnyog lárvájára végzetes fehérjét juttatják ki a megfelelő helyre és időben. Ez a technika nálunk… Tovább »

A szárazság miatt sárgyűjtőhelyekkel is segíthetjük a fecskéket!

2020. április 26.

Hírek

Nehezen indul az amúgy is megfogyatkozott állományú molnár- és füsti fecskék költése idén tavasszal. A szárazság miatt ugyanis nem találnak maguknak sarat, amiből megépíthetnék, illetve tatarozhatnák a fészkeiket. Az MME ezért azt javasolja, hogy a meglévő természetes, és a kihelyezett mesterség fészkek, fészektelepek közelében minél több helyen létesüljenek sárgyűjtőhelyek. Ezeket most május végéig, folytatódó aszály… Tovább »