Legyél Te is fecskevédő!

2024. február 8.

Hírek

Az ezredfordulót követően sajnos több mint 50%-kal (!) csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára legalább minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megfordítása közös érdekünk. A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe van.

Indul a Fecskeles, az MME legújabb lakossági madárszámlálási akciója!

2023. május 28.

Hírek

Az MME TermészetLesen programjának következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 13 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.

Partifecskék beköltözése építési területekre

2022. április 6.

Hírek

Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba. Olyan helyekre, ahol éppen ezért hónapokra le kell állítani a munkálatokat, vagy az illegálisan folytatott munkavégzés a teljes kolónia, a tojások, a kotló és etető madarak, illetve a fiókák pusztulását okozhatja.

A Greenpeace békés akcióban mentett védett fecskéket a Fertő tavi luxusberuházástól

2021. június 14.

Hírek

Felfoghatatlan és mélyen erkölcstelen, hogy az ökológiai és klímaválság kellős közepén ma még bárkinek Magyarországon eszébe jut a természetet pusztítani. A helyzetet csak még elkeserítőbbé teszi, hogy ezt maga a magyar állam teszi. Elherdálja közös természeti értékeinket, tönkreteszi veszélyeztetett fecskéink szaporodási lehetőségeit egy kevesek érdekét szolgáló luxusberuházás érdekében, közpénzen.

A Fertő tavat tönkretevő kormánycég a Greenpeace aktivistákat vádolja károkozással

2021. június 12.

Hírek

Két napja fecskéket mentett Udvaros Dorottya és a Greenpeace a Fertő tavi luxusberuházástól. Indokolatlan erőszakos akcióval súlyos anyagi károkat okoztak a környezetvédők – állítja a Fertő tó beépítéséért, és a természetrombolásért felelős Sopron-Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. Vajon ők mekkora kárt okoznak közpénzből természeti környezetünknek?

A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, segítsen Ön is!

2021. február 16.

Hírek

Az elmúlt két évtizedben sajnos több mint 50%-al (!) csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól. A folyamat megállítása, megfordítása közös érdekünk.

Zsákutcában a magyar szúnyogirtás – na persze Brüsszel a bűnös

2020. július 22.

Hírek

Az idei évtől betiltott repülőgépes permetezésnél sokkal veszélyesebb a hazai ökoszisztémára a földi szúnyogirtás, mert hatékonyabban öl. Száz elpusztult rovarból csak kettő a csípőszúnyog – állítja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Nyugat-Európában jellemzően a helyiek, olykor háti permetezővel, a csípőszúnyog lárvájára végzetes fehérjét juttatják ki a megfelelő helyre és időben. Ez a technika nálunk… Tovább »

A szárazság miatt sárgyűjtőhelyekkel is segíthetjük a fecskéket!

2020. április 26.

Hírek

Nehezen indul az amúgy is megfogyatkozott állományú molnár- és füsti fecskék költése idén tavasszal. A szárazság miatt ugyanis nem találnak maguknak sarat, amiből megépíthetnék, illetve tatarozhatnák a fészkeiket. Az MME ezért azt javasolja, hogy a meglévő természetes, és a kihelyezett mesterség fészkek, fészektelepek közelében minél több helyen létesüljenek sárgyűjtőhelyek. Ezeket most május végéig, folytatódó aszály… Tovább »

Kétmillió fecske hiányzik az országból

2019. július 5.

Hírek

A fecskék eltűnése a mi életminőségünk romlását jelzi – ahelyett, hogy a fészkeiket levernénk, segíteni kellene nekik. Miért látni egyre kevesebb fecskét az országban? A Magyar Narancs Végvári Zsolttal, az MTA Ökológiai Kutatóközpont munkatársával beszélgettünk.