Megúszták a földikutyák a hajdúbagosi rezervátum tüzét

2023. július 26.

Hírek

A katasztrófavédelem adta hírül tegnap, hogy 15 hektáron égett a magas füvű vegetáció a Hajdúbagosi Földikutya-rezervátumban. A védett területen keletkezett tűz a közeli fenyőerdőre is átterjedt, itt az erdő aljnövényzete 3 hektáron égett.  A tüzet eloltották, a nemzeti park szerint a földikutya populációban nem esett kár.

Underground természetvédelem – migráns helyett kitömött zokni a föld mélyén

2021. március 17.

Hírek

Vak, rezgéshullámokkal tájékozódik, nem alakul ki nála rák, az ötvenes években majdnem kiirtották, most fokozottan védett, szigorúan vegán, a politika beleszól a túlélésébe, hol a migráncskerítés, hol a MotoGP képében, de a párválasztása és szaporodása is szokatlan. Dr. Németh Attila  biológus 15 éve kutatja a földikutyákat, akiknek még a pontos fajszáma is kérdéses.

Összeültek az ürge és földkutya kutatók

2020. július 25.

Hírek

A Földikutya- és Ürgevédelmi Szakértői Csoport, ami egyben a természetvédelemért felelős helyettes államtitkárság szakmai tanácsadója, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Felsőtárkányi Látogatóközpontjában tartotta idei első ülését.

Látta már a földikutya fogápolását?

2018. április 30.

Hírek

A Magyar Természettudományi Múzeumban egy hónapja nyílt meg “A Földi kölök és a Fogas vakony” c. kiállítás, ami hazánk egyik legveszélyeztettebb állatáról és egyben Az év emlőséről, a földikutyáról szól. Fogápolás a fogorvosok ajánlása nélkül 🙂

A Földi kölök és a Fogas vakony — Földikutyák a Kárpát-medencében

2018. március 29. - 2018. december 31.

Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum

Programok

2018. március 29-én nyílt meg az Év Emlőse: a földikutya Földi kölök és a Fogas vakony – Földikutyák a Kárpát-medencében című időszaki kiállítás. Annak az emlősfajnak, vagy pontosabban fajoknak, amelyek itt, a Kárpát-medencében alakultak ki mintegy 1,8 – 2 millió évvel ezelőtt, amelyeknek – nemcsak képletesen, hanem valóságosan is – elzúgott a fejük felett a… Tovább »

Köpönyeg és Albertina vérét vették

2017. május 9.

Hírek

Visszatért a fokozottan védett nyugati földikutya a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területére. A Pest-megyéből közel fél évszázada kiveszettnek vélt Spalax leucodon populációját fedezték fel a húsvéti ünnepek utáni napokban Albertirsa külterületén.

Bajai földikutya-rezervátum TT kihirdetése

2017. április 06.

Helyszín: Baja

Sajtótájékoztatók

A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és a Földművelésügyi Minisztérium tisztelettel meghívja a Bajai földikutya-rezervátum természetvédelmi terület kihirdetése alkalmából rendezett sajtótájékoztatóra.

Elpusztítja a földikutyákat a kerítés

2017. február 3.

Hírek

Európa egyik legritkább, legveszélyeztetettebb állatfaja, a délvidéki földikutya kelebiai állománya a kipusztulás szélére került a déli határszakaszon felépített migránsriasztó kerítés miatt. A természetvédelemért felelős minisztérium a sajnálkozáson kívül nem tesz semmit a példátlan helyzet megoldása érdekében. A környékbeli gazdák tájékoztatása szerint a határkerítés továbbépítése, illetve üzemeltetése nem csak a migrációs folyamatokat befolyásolja, hanem az érintett… Tovább »