A folyók többsége évente legalább egy napra kiszárad

2021. június 19.

Hírek

A Föld folyóinak többsége évente legalább egy napra kiszárad egy új amerikai tanulmány szerint. A montreali McGill Egyetem kutatócsoportja által tanulmányozott, mintegy 64 millió kilométernyi folyó, patak 51-60 százaléka időszakosan megáll, vagy kiszárad.

A nagy amerikai folyók csaknem harmada elszíneződött

2021. január 8.

Hírek

Az Egyesült Államokban lévő nagy folyók nagyjából egyharmadának változott a színe az elmúlt csaknem három évtizedben – állapították meg amerikai kutatók, akik a Geophysical Research Letters című folyóiratban ismertették eredményeiket.

Elvesztek a Föld szabályozatlan folyói

2019. május 9.

Hírek

A WWF és más szervezetek, intézetek részvételével elkészült az első, egész bolygóra kiterjedő elemzés a szabályozatlan vízfolyásokról. A jelentés feltárja, hogy a folyók állapota súlyosan leromlott, és javaslatot tesz a még szabályozatlan folyók állapotának fenntartására. Ezt azonban ki kell egészítenie a szabályozott folyók helyreállításának is.

Jogi személyként ismertek el egy folyót Új-Zélandon

2017. március 16.

Hírek

A világon elsőként a wellingtoni parlament az őslakos maorik kérésére megszavazta, hogy az ország harmadik leghosszabb folyója, a 290 kilométeres Whanganui, maori nevén Te Awa Tupua önálló jogalanyként szerepelhessen vitás ügyekben.

Ellopott folyó Indiában

2016. március 18.

Hírek

Tudták, hogy Indiában ellopták az egyik legszentebb folyót, s a medrében ma már csak szennyvíz csobog? Tudták, hogy emiatt a gyerekek 23%-a szenved és hal meg arzén- és ólommérgezésben, és egyéb vízszennyezettséghez kötődő betegségekben? És azt tudták, hogy ehhez az ökológiai katasztrófához a tudtukun kívül Önök is hozzájárulnak? Danka Krisztina „Az ellopott folyó nyomában” című… Tovább »

33 millió a kaposvári cukorgyár folyószennyezése

2015. május 30.

Hírek

A Somogy Megyei Főügyészség szerint 2013-ban veszélyeztette a környezetet a kaposvári cukorgyár, amikor egy fémtartály sérülése miatt 27 tonna cukortalanított melasz, úgynevezett vinasz jutott a Kapos folyóba, majd onnan a Sióba.

Miért nincs értelme a nagy vízerőműveknek?

2014. május 20.

Hírek

Nem érdemes vízerőműveket építeni, hogy megreformáljuk az energiaszektort, mivel azok egy oxfordi jelentés szerint szinte mindig több kerülnek és hosszabb ideig épülnek, mint azt tervezőik pontosnak szánt számításaik alapján megtervezik. (A fotón a Bősi Vízierőmű látható.)

Ahol a folyó már szennycsatorna

2014. március 16.

Hírek

Jelenleg 200 millió ember él mérgezett környezetben. Ilyen a Jáva szigetének nyugati felén 300 km-en át kanyargó Citarum folyó vidéke, mely 9 millió ember és tucatnyi gyár szemét, és szennyvíz csatornája. Az ivó, és öntözővíz évi hét millió tonna háztartási hulladékot szállít.

Jó duzzasztógát is létezik

2013. augusztus 8.

Hírek

A jelenleg Budapesten zajló limnológiai világkongresszus programfüzetének címlapképén hatalmas busák ugrálnak a vízből jó magasra. Mintha forrna a víz körülöttük. S bár valamelyik dokumentumcsatornán láttam már ilyet az egyik észak-amerikai folyón, nem gondoltam volna, hogy ilyen nálunk is megesik.

Öt ország együtt a természetért

2012. július 7.

Hírek

Magyarország és négy szomszédos állam közös védett területet jelöl ki a Duna, a Dráva és a Mura mentén. A horvát szakaszon ugyanakkor folyószabályozási tervek veszélyeztetik a természetes állapotokat.