Több mint négyezer fészektartóval várja az E.ON a gólyákat

2019. március 23.

Hírek

Több mint 4000 gólyafészek tartóval indult az energiacég célzott madárvédelmi projektje a Balaton-felvidéki Nemzeti Park együttműködésében, áprilisban és májusban a Fertő-Hanság Nemzeti Park kérésére a Szigetköz területén valósul meg gólyavédelmi program.

A költési időszak előtt most lehet elvégezni több természetvédelmi szempontból érzékeny munkát!

2019. február 12.

Hírek

Az MME arra figyelmeztet, hogy a nem megfelelően végzett épületfelújítások, fa- és bokorkivágások, települési vezetékhálózat oszlopkarbantartás súlyos természetvédelmi kárt okozhat. A fecskefészkek leverése, a kilombosodott fásszárú növényzet megsemmisítése, a fehér gólyák fészkeinek eltávolítása nem csak törvénytelen, de olyan élőhelyrombolást jelent, ami rontja hazánk ellenálló képességét a klímaváltozás negatív hatásaival szemben is.

Gólyafigyelő – gólyafészek figyelésre várnak jelentkezőket

2019. január 26. - 2019. május 30.

Helyszín: Magyarország

Programok

Kedves gólyabarátok! Már csak pár hét és megérkeznek a gólyáink. Sajnos egyre kevesebben vannak és egyre több veszély leselkedik rájuk. A védelmük érdekében Sámuel Zsuzsa meghirdette a „Gólyafigyelő” programot. A program lényege a hazai gólyaállomány figyelése, szükség esetén mentése. A programban részt vevőknek az alábbi feladata lenne: Településükön rendszeresen figyelni az ott található gólyafészkeket, rendszeres… Tovább »

Gólyagyőzelem

2018. május 1.

Hírek

Békéscsabán a Bartók Béla u. 20. szám előtti oszlopon hosszú évek óta fészkelt egy gólyapár. A helyiek Karcsinak és Klárának nevezték el őket. A fészek egy tartón volt,így biztonságban voltak a madarak. Valakinek ez nem tetszett, és elindult a fészek kálváriája.

4200 fészektartóval várja a gólyapárokat az E.ON

2018. április 10.

Hírek

A gólyák védelmére kihelyezett fészektartók száma évről-évre nő, idén már 4200 oszlopon fészkelhetnek biztonságosan az E.ON szolgáltatási területén élő madarak. Az új vagy cserélt fészektartókat a nemzeti parkok, madárvédelmi szervezetek munkatársai az együttműködés keretében fészekkezdeménnyel látják el – így téve vonzóvá azokat leendő lakóik számára.

Meddig lesznek még gólyáink?

2017. augusztus 7.

Hírek

Zoknit 1 napos korában a Csepel szigeten dobták ki szülei a fészekből. Gólyáéknál előfordul az ilyen dolog. Ha kevés a táplálék, a legkisebb, leggyengébb fiókát szelektálják. A legtöbb kidobott kisgólya ilyenkor elpusztul. Zokninak szerencséje volt. Egy idős házaspár időben megtalálta, nem hagyták sorsára. Amíg a néni telefonon próbált segítséget kérni, a bácsi a kezében melengette,… Tovább »

Március végéig lehet magasító állványra helyeztetni a veszélyes fehérgólya-fészkeket!

2017. február 5.

Hírek

A fehér gólya az egyetlen olyan madarunk, amit már fiókakorban is érint az áramütés veszélye. A mintegy 5000-5500 páros hazai költőállomány túlnyomó többsége a kis- és középfeszültségű elektromos hálózat oszlopain költ. Az oszlopfejeken fekvő fészkek amellett, hogy áramot fogyasztanak (!), halálos áramütéssel fenyegetik a fiókákat és a szülőket egyaránt.

Nagybajomban fészkelnek az európai gólyabarátok

2016. június 30.

Hírek

A fehér gólyák létét meghatározó vizes mezők és legelők fejlesztési lehetőségei, revitalizációja a fő témája az Európai Gólyás Falvak Találkozójának, amelynek mától a Somogy megyei Nagybajom ad otthont.

Nem csökken, de egyre sérülékenyebb a magyarországi fehérgólya-állomány

2015. november 9.

Hírek

A magyarországi gólya állomány változásait 1941 óta követik a kutatók. Az akkor 15-16 ezer páros létszám az 1960-as évek végére harmadára csökkent a táplálkozóhelyek és hagyományos fészekrakóhelyek (nádtetők, széles kémények) fogyatkozása miatt. Az akkoriban elterjedő villanyoszlopokra átköltöző gólyaállomány stabilizálódott, az elmúlt közel fél évszázadban 5000 pár körül ingadozott.