Boris jött, az árvíz ment, az aszály maradt

2024. október 3.

Hírek

A Boris névre keresztelt ciklon 24 ember halálát okozta Közép-Európában és nyolc országban okozott áradásokat. A környező országokban elkezdődött a károk rendezése, hazánkban is elbontották már a homokzsákokat, az iszapot lassan elmossák az újabb esőzések. Lenyugodtak a kedélyek, a címoldalakról is lekerültek az árvízi híradások, és a felfokozott hangulatban minden politikai oldalon megfogalmazott eltökéltség a… Tovább »

154 év legextrémebb júliusa volt az idei

2024. augusztus 15.

Hírek

Az elmúlt 154 év legszokatlanabb júliusa volt az idei: a legmelegebbnek és a hetedik legszárazabbnak adódott – írta a HungaroMet a honlapján közölt tanulmányban. Az elemzésben azt vizsgálták, hogy a júliusi középhőmérséklet és csapadékösszeg országos átlaga együttesen mennyire volt extrém az elmúlt 154 év júliusai között.

Nem mindenki fogja túlélni az eljövendő nyarak hőstresszét Magyarországon

2024. július 12.

Hírek

Nyaraink melegedtek a leginkább az elmúlt 50 év alatt, mely a hazai hőhullámok gyakoriságának és intenzitásának a növekedését is eredményezte. Az ebből adódó jelentős hőstressz-terhelésért statisztikailag is kimutathatóan az emberi tevékenység a felelős. A hőstressz az egyik legnagyobb kihívása az éghajlatváltozásnak, mert az emberi szervezetet közvetlenül és rövidtávon érinti, valamint nagyon szoros kapcsolatban áll a… Tovább »

A másfélfokos küszöb már az ajtóban. Ez a világvége vagy tehetünk még valamit?

2024. február 24.

Hírek

A tavalyi, 2023-as év volt a mérések kezdete óta a legmelegebb globálisan, és hazánkban is a dobogó tetejére lépett. Az év több mint felében legalább 1,5 fokkal meghaladtuk az adott napokra vonatkozó átlaghőmérsékletet az ipari forradalom előtti szinthez képest, sőt, két nap erejéig a 2 fokot is átléptük. Mi vár ránk?

Jönnek a klímaváltozás miatti gyakoribb téli árvizek?

2023. december 28.

Hírek

Ma tetőzik a Duna a fővárosban, de az egész országban közel 1200 km-en van árvízvédelmi készültség. A jelenlegi árvízről nem jelenthetjük ki magabiztosan, hogy teljes egészében az általunk hajtott globális felmelegedéshez kapcsolódik, mert ehhez részletes attribúciós tanulmányokra és modellvizsgálatokra van szükség, amelyek nem állnak még rendelkezésre. Trendekről azonban beszélhetünk:

Súlyos katasztrófa vár Magyarországra – kevés melegebb év volt a tavalyinál

2023. január 22.

Hírek

A 2022-es év volt a 3. legmelegebb Magyarországon 1901 óta, több hónap is az átlagnál legalább 2 Celsius-fokkal melegebb volt, a nyári középhőmérséklet pedig országosan a legmagasabb volt a 20. század kezdete óta. A legmelegebb év 2019. volt, akkor 12,05 fok volt az országos átlaghőmérséklet, 2018-ban pedig, amelyik a második legmelegebb volt, 11,93 fok volt… Tovább »

Európa második legmelegebb éve volt 2022

2023. január 12.

Hírek

Globálisan az ötödik, Európában pedig 2020 után a második legmelegebb év volt a 2022-es. Soha nem voltak még olyan melegek az óceánok, mint tavaly.

Nagy árat fizethetünk a túl enyhe időért

2023. január 7.

Hírek

A túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes, délnyugaton ugyanis egyes korán virágzó csonthéjasok nedvkeringése már beindult, fagyokra lenne szükség ahhoz, hogy ez a folyamat lelassuljon, leálljon.

Megdőlt a hazai szilveszteri melegrekord

2021. december 31.

Hírek

Az országos és budapesti napi melegrekord is megdőlt szilveszter napján. Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint a Fertő partján 101 éves rekord dőlt meg.