700 ezer benzines autó évi szennyezésének megfelelő metánszivárgás Kazahsztánban

2024. február 17.

Hírek

A legsúlyosabb metánszennyezéssel károsította a légkört egy kazahsztáni metánszivárgás tavaly, miután 125 ezer tonnányi földgáz került a légkörbe egy szén-hidrogén lelőhelyen történt robbanást követően. A szennyező anyag több mint fél éven át, 2023. június 9. és december 25. között ömlött a légkörbe.

Az atombomba-kísérletek bevésődtek a kazahok DNS-ébe

2019. április 23.

Hírek

A Szemipalatyinszki Kísérleti Terepen – Kazahsztán orosz határhoz közel eső részén – 1949 és 1963 között 118 földfelszíni és légköri kísérleti atomrobbantást hajtottak végre. Noha 1963-ban a nemzetközi atomcsendegyezmény betiltotta a nem földalatti atomrobbantásokat, a kísérleteket egészen 1989-ig folytatták a föld alatt az általában csak Poligonnak hívott gyakorlótéren. Csak most, a legmodernebb molekuláris genetikai tudás… Tovább »

A biológiai hadviselés monumentuma

2018. február 17.

Hírek

Egy fél emberöltő alatt eltűnt a Föld negyedik legnagyobb, eredetileg 68.000 km2 területű tava. Így eltűnt az a sziget is, ahol a szovjetek a biológiai fegyvereiket tesztelték. Az Újjászületés-szigeten és a körzetben az ENSZ-megállapodás ellenére, száztonnás tételekben gyilkos kórokozókat szaporítottak.

Még mindig talány százezer tatárantilop pusztulása

2018. január 18.

Hírek

Tömegesen pusztulnak a szajgák, vagy más néven tatárantilopok Kazahsztánban. A tudósok környezeti tényezőkre gyanakszanak, de pontosan ők sem tudják, hogy mi tizedeli az állományt. A gondok 3 éve kezdődtek.

Új emlősfajt írtak le magyar kutatók Kazahsztánban

2017. december 1.

Hírek

Az egy hónapnál is hosszabb expedíció során Kazahsztán hatalmas területén előforduló összes szöcskeegér-fajból legalább 1-2 állatot sikerült csapdákkal megfogniuk, és kis szövetmintát venni tőlük. A hegységről kapta nevét a zsetiszui szöcskeegér.

Retró 1986: újra itt a csernobili tájékoztatáspolitika

2017. november 23.

Hírek

Szeptember végén még nem mértek ruténium (Ru) -106-ot, október első hetében azonban már hazánkban is kimutatható volt a sugárzó izotóp – írta Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója válaszul arra a levélre, amelyben Szél Bernadett, az LMP frakcióvezetője kért tőle információkat a Magyarország fölött is megjelent, orosz eredetű radioaktív felhőről.

Nukleáris baleset történhetett Oroszországban vagy Kazahsztánban

2017. november 10.

Hírek

Az elmúlt hetekben Európa felett észlelt radioaktív felhő alapján arra jutott a francia nukleáris biztonsági intézet, az IRSN, hogy szeptember utolsó hetében egy baleset történhetett egy orosz vagy kazah nukleáris intézményben. Magyarországon is megjelent a radioaktív felhő.

Kazahsztán vadon élő tigrist akar

2017. szeptember 9.

Hírek

Az asztanai Expo 2017-en kötött együttműködési megállapodást Kazahsztán és a WWF, melynek értelmében csaknem 70 évvel kiirtása után újra meghonosítják a vadon élő tigrist Kazahsztánban.

Vírus gyilkolja a mongol tatárantilopokat

2017. február 17.

Hírek

Egy járvány kitörése miatt a kihalás veszélye fenyegeti a már most is veszélyeztetett tatárantilopot Mongóliában, ahol több ezer állat pusztult el. Az antiloppusztulás hátterében az úgynevezett kiskérődzők pestise (PPR) áll, amely a szarvasmarhákról a közös legelő révén kerül át a szajgának (Saiga tatarica) is nevezett ritka fajra.