Hírek
A kétéltűek bőre vékony, rajta keresztül történik a vízfelvétel és részben a légzés. Éppen ezt a tulajdonságot használja ki a parazita kitridgomba: megtelepszik a hámrétegben, szaporodni kezd, és megvastagítja a bőrt. Ezzel megakadályozza a légzést és a vízfelvételt, ami az állat sóháztartásának teljes összeomlásához vezet. Ezt a halálos betegséget nevezik kitridiomikózisnak.
Hírek
Sikeres volt a kétéltűekről és hüllőkről szóló kongresszus. A világ minden részéről érkeztek résztvevők Veszprémbe az augusztus 22-27. között megrendezett 17. Európai Herpetológiai Kongresszusra.
Hírek
A széles körben elterjedt, számos országban használt gombaölő, gyomirtó, rovarirtó szerek közül nem egy akad, mely napokon belül végez egy kétéltűvel, ha közvetlenül a bőrére kerül. A mezőgazdaságban használatos növényvédő szereket egyáltalán nem tesztelik kétéltűeken, az engedélyezésükhöz elegendőek a madarakon és emlősökön végzett kísérletek.
Hírek
Kutatók szerint a globális melegedés kiváltotta változékonyabb hőmérsékletek felerősíthetik a békákra leselkedő halálos gombás megbetegedés okozta fenyegetést.
Hírek
A füttyentőbékafélék családjába tartozó, a világ egyik legnagyobb békafajának számító Leptodactylus fallax egyedeinek énekétől hangos a Karib-térségi Montserrat-sziget. A kutatók szerint az éjszaki zenebona a kihalás szélére került kétéltűek párzási időszakának a kezdetét jelzi, és nem csupán az esős évszak velejáróra.
Hírek
A kitridgomba 2000 méteres magasságban tömeges kétéltűpusztulást okoz. Hazánkban szerencsére még nem drámaiak a tünetek.
Hírek
Tudósok egy csoportja minden jel szerint megfejtette azt a mechanizmust, amellyel a chytridiomycosis nevű gombás betegség szedi áldozatait. A fertőzés gyorsan terjed békák és más kétéltűek között szerte a világban, és okozta már eddig is számos faj kihalását az elmúlt pár évben.