A tavaszias télnek a pénztárcánk és a kártevők örülhetnek

2024. február 5.

Hírek

Elmaradtak a nagy mínuszok, a fűtésszámlánk csökken, de maradtak a kártevők. Hidegre lenne szükség, hogy a károkozók és kártevők száma csökkenjen a földeken, annak ellenére, hogy a január második hetétől voltak fagyosabb éjszakák. Az előrejelzés szerint viszont a folytatásban is az ilyenkor szokásosnál jóval enyhébb időre van kilátás.

Magyar kutatók a globális erdővédelemért

2023. augusztus 11.

Hírek

A tuskógomba (Armillaria) világszerte az egyik legnagyobb károkat okozó erdőkárosító. Az elmúlt évtizedekben több gyors és látványos erdőpusztulást okozott középeurópai erdőkben is, Magyországon például a Keszthelyi-hegység erdőiben tarolt. Tudományos eredmény magyar részvétellel a globális erdővédelem terén.

A klímaváltozás és az új betegségek

2023. február 3.

Hírek

Még ha aggasztó is, tulajdonképpen logikus: a klímaváltozással, azaz az átlaghőmérséklet tartós emelkedésével kiterjed azon földterületek nagysága, ahol megjelennek az átlag-európaiak által nem ismert tropikus betegségek, például az egyiptomi szemgyulladás, a trachoma, dengue-láz, vagy az elefantiázis.

Idegenhonos és inváziós fajokkal kapcsolatos kutatások

Kiadványok

Az idegenhonos és inváziós károsítók kutatása és az ellenük való védekezési stratégiák kidolgozása mindig is kiemelt feladata volt az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézetének. Most Idegenhonos és inváziós fajokat bemutató ismeretterjesztő kötetet adtak ki.

Újabb inváziós károsítók a magyar mezőgazdaságban

2019. november 25. - 2019. november 25.

Helyszín: MTA Székház, Kisterem 1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.

Programok

Tudományos ülés 2019. november 25. 11.00-14.00 óra között Levezető elnök: Tóth Miklós, az MTA rendes tagja 11.00–11.10: Köszöntő Németh Tamás, az MTA rendes tagja, az MTA Agrártudományok Osztályának elnöke 11.10–11.35: Újabb inváziós növénykórokozók a magyar mezőgazdaságban Palkovics László Amand, az MTA doktora 11.35–12.00: Inváziós gyomnövények a magyar mezőgazdaságban Kazinczi Gabriella, az MTA doktora 12.00–12.25: Újabb inváziós növénykártevők… Tovább »

Irtsd az atkát ahol éred, ezzel is a méhet véded!

2019. március 22.

Hírek

Egyre többet beszélünk a méheket veszélyeztető környezeti tényezőkről, főleg a peszticidekről és az éghajlati változásokról, melyek hatására már-már a kihalás fenyegeti ezeket a nélkülözhetetlen rovarokat. Van azonban egy „belső” ellenségük is, amely ellen nemsokára vegyszerek helyett már környezetbarát módszerrel harcolhatunk.

Bőrférgességet kaphatunk az új jövevény szúnyogfajtól

2018. április 30.

Hírek

Most már elmondhatjuk, hogy a hazai fauna egy újabb taggal bővült, a koreai szúnyog erőteljesen terjeszkedik, megállítására nincs lehetőség. Ez a rovar szereti az embervért. Kapacitás és pénz híján megbecsülni sem lehet, mely területeken és milyen számban lehet jelen.

Keveset tudunk a klímaváltozással érkező gyilkosokról

2017. november 26.

Hírek

Jelenleg nem történik meg a behurcolt betegségterjesztők hatékony monitorozása, és a szúnyogirtás jelenlegi gyakorlata több okból sem megfelelő – áll többek között a Magyar Tudományos Akadémia Diverzitásbiológiai Bizottságának állásfoglalásában.

Mi a fene ez a lépfene?

2017. november 11.

Hírek

Tízezer éve nem látott kórokozók olvadnak ki a sarkkörön túl, pont amerre egyre több ember kutat természeti kincsek után. Ahogy egyre nagyobb területek olvadnak ki egyre mélyebben, úgy aktiválódnak egyre régebbi organizmusok.

Második legnagyobb ellenségünk mi magunk vagyunk

2016. szeptember 9.

Hírek

A 15 emberekre legveszélyesebb élőlény listáján ártalmatlannak tűnő veszélyforrások is vannak. El tudta volna képzelni, hogy az aranyos vízilovak százával szedik emberi áldozataikat? Dobogós vérszívók, törpék és óriások.