Fel akarták szántani a Fertő tavat

2023. április 28.

Hírek

Földrajzi értelemben a tavak rövid életű, átmeneti képződmények, és ennek nemcsak a víz átmeneti jelenléte – elsősorban a csapadék mennyiségének csökkenése – az oka, hanem sokszor maga a tómedence szűnik meg akár feltöltődéssel, akár természetes lecsapolódással.

15 év alatt kinyírjuk a Balatont, ha nagyon agyatlanul viselkedünk

2022. augusztus 16.

Hírek

Szép tiszta a víz és csak kicsivel alacsonyabb az ilyenkor megszokottnál, a kiszáradás láthatóan nem fenyegeti, akkor mi a gond a Balaton körül? – tettek fel a kérdést a Telex a tóval foglalkozó szakembereknek. 1. az eső hiánya, 2. a természetpusztító beruházások, 3. a 80′-as –90′-es évek elavult infrastruktúrája, 4. a kiszámíthatatlan klímaváltozás. Ja és… Tovább »

Lehet jogellenesen és jogszerűen fenntarthatatlanul viselkedni

2021. január 13.

Hírek

”Néha úgy éreztem, hogy csak ablakokat pucolok a Titanicon, pedig a hajót kell sürgősen elfordítani” – nyilatkozta korábban podcastunk mai alanya, aki több évtizedes egyetemi oktatói, kutatói, környezetpolitikai elemző és tanácsadó tevékenységéért megkapta a köztársasági érdemkereszt ezüst fokozatát. Dr. Zlinszky Jánossal a tókutatástól a környezetpolitikáig sok-sok mindenről beszélgetett Sarkadi Péter.

Vezetőváltással lehet újra önálló intézmény a tihanyi limnológiai kutatóintézet

2020. november 27.

Hírek

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) 3, jelenleg 1-1 kutatóközponthoz tartozó intézete kiválik a kutatóközpontból, és tevékenységét önálló kutatóhelyként folytatja tovább a hálózaton belül – közölte az ELKH. Az egyik, újra önállóságot kapó intézmény a Balatoni Limnológiai Intézet (BLI) lehet, azonban a döntéshozók ezt nem Jordán Ferenc, a mostani igazgató vezetésével tervezik – értesült a… Tovább »

Mekkora katasztrófa kell a kormánynak, hogy végre beinduljon a Balaton kutatásának megújítása?

2019. szeptember 25.

Hírek

Egyelőre a kutatók sem tudják, mi okozhatta a nyár végén megfigyelt óriási mértékű algainváziót a Balaton nyugati medencéjében. A Balaton jó ökológiai állapotának biztosításában a vízszintszabályozás kulcsfontosságú, ám ennek kutatása a beígért finanszírozás elmaradása miatt egyelőre nem indulhatott el. Talán a mostani algainvázió kellő figyelmeztetés lesz a döntéshozóknak, hogy nem halogatható tovább a Balaton kutatásának… Tovább »

Hidrobiológus Napok 2018

2018. október 03. - 2018. október 05.

Helyszín: Tihany Klebersberg Kunó út 3.

Programok

A Magyar Hidrológiai Társaság Limnológiai Szakosztálya az LX. jubileumi alkalommal rendezi meg a Hidrobiológus Napokat. 2018-ban Tihanyban az MTA ÖK Balatoni Limnológiai Intézetében október 3-5. között tartják meg. Magyarország limnológusai és hidrobiológusai a legnagyobb seregszemléjüket, melynek ez évi központi témája: „Hagyomány és megújulás a hidrobiológiában”. A rendezvény, a magyar hidrobiológus/limnológus élet egyik legrégebbi, 1957 óta… Tovább »

Felgyorsult a Balaton hínárosodása

2018. június 28.

Hírek

Idén a korai meleg és a jó vízminőség miatt ugrásszerűen nőtt a hínár mennyisége a Balatonban, ami a korábbiaknál jóval nagyobb feladatot jelent a balatoni strand- és kikötő-üzemeltetőknek, de kedvez a tó ökológiájának – mondta Tóth Viktor limnológus.

Kánikulában is kiváló minőségű a Balaton vize

2017. július 7.

Hírek

Fenékig átlátszó a tó vize, annyira tiszta, írják nyaralóknak szóló jelentésükben az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének munkatársai. A parti zónában megjelenő zöldalgák is a kedvező ökológiai körülményekre utalnak. Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézete 90 éve végzi hidrobiológiai és környezetvédelmi kutatásait.

A Balaton tiszta vízzel vár

2017. június 3.

Hírek

Sok és tiszta a víz a Balatonban: kiváló lesz a strandszezon az MTA Ökológiai Kutatóközpontja szerint. Az algaszaporodást szabályozó növényi tápelemek (N, P) koncentrációja a vízben nagyon alacsony, a kimutatási határ közelében van.