Hírek
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez számos kérdés érkezett az elmúlt hetekben azzal kapcsolatban, hogy miért nincsenek madarak az etetőkön? A jelenség hátterében a madárvonulás, illetve az Európa északi és középső régióiban tapasztalható enyhe, hómentes időjárás együttes hatása áll.
Hírek
A globális felmelegedés a madarak fészkelési szokásait is megváltoztatta: egy új tanulmány szerint számos madárfaj csaknem egy hónappal korábban rakja le tojásait, mint száz éve.
Hírek
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil természetvédelmi szervezetekkel együttműködve idén januárban tizenkilencedik alkalommal szervezte meg a hazánkban telelő sasok éves számlálását.
Hírek
A klímaváltozás Európa partjait támadja, a vízszint emelkedik, az erózió felgyorsul. A francia Normandia régióban hatalmas sziklák omlanak a tengerbe, Németországban az Északi-tengernél, az UNESCO által védett ártér és a szigetek vannak veszélyben.
Hírek
Megjelent az Egyesült Királyság, a Csatorna-szigetek és a Man sziget madarainak helyzetét bemutató, sorrendben az ötödik elemzés (Birds of Conservation Concern – BoCC5), amely a jelzőlámpa színeihez hasonlóan vörös, borostyán és zöld kategóriákba sorolja be a terület 245 rendszeresen előforduló madárfaját.
Hírek
Az utóbbi 40 évben hatodával, kb. 600 millióval esett vissza a házi verebek száma világszerte. Európában 247 millióval van kevesebb, mint 1980-ban. Egy friss kutatás szerint a csökkenő populációjú madarak között van mások mellett a sárga billegető, amelyből 97, a seregély, amelyből 75 és a pacsirta, amelyből 68 millió példánnyal lett kevesebb a kontinensen.
Hírek
Június elején lezajlott a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén található gémtelepek légi felmérése. Mint kiderült, idén is szép számban fészkelnek nagy kócsagok, szürke, vörös és kanalasgémek a dél-alföldi vizes élőhelyeken.
Hírek
A szántóföldekről és rétekről a madarak 40 százaléka eltűnt 1998 óta. A BirdLife Ausztria állatvédő szervezet szerint 61 %-kal kevesebb rozsdás csukot (Saxicola rubetra), 48 %-kal kevesebb erdei pityert (Anthus trivialis) és 34 %-kal kevesebb citromsármányt (Emberiza citrinella) számoltak össze.
Hírek
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) számos kérdés érkezett az elmúlt két hétben azzal kapcsolatban, hogy miért nincsenek madarak az etetőkön? A jelenség hátterében a madárvonulás, illetve az Európa északi és középső régióiban tapasztalható enyhe, hómentes időjárás együttes hatása áll.
Hírek
A madárpopuláció változása a természeti sokféleség (biodiverzitás) változásának egyik legjobb indikátora. Ez a mutató pedig vészjeleket ad: az európai madárlétszám – elsősorban a mezőgazdasági termelés térfoglalása és a mesterséges növényvédő szerek intenzív használata miatt – évek óta folyamatosan csökken.