Hosszú távú génmegőrzés Tápiószelén

2024. július 13.

Hírek

A Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ (NBGK) július 10-én átadott új épületében két olyan mélyhűtőkamra telepítése valósult meg, mely megfelelő előkészítést követően 100 évig is képes eltárolni az ott őrzött magmintákat.

Épül a növények nagy életfája

2024. május 4.

Hírek

A növényi géntérképeket rendszerező kutatás tizenötször nagyobb, mint a korábbiak, de még több mint egy nagyságrendre van a végcéltól, ami az összes zárvatermő genetikáját egyesítő nagy életfa.

Kinyitották az ítéletnapi vetőmagbankot

2023. március 7.

Hírek

Akár 1000 évig is megőrizhetőek a szaporító anyagok a norvég vetőmagbankban, ahol 1,2 millió mag van, és a nukleáris háborút is túléli. Az „ítéletnapi vetőmagbankot” csak évi háromszor nyitják ki új minták elhelyezése céljából, és a médiát sem engedik be. Most története legnagyobb szállítmánya érkezett.

100 évig vizsgálják a vetőmagokat Noé bárkáján

2020. augusztus 6.

Hírek

A vetőmagok élettartamát vizsgálják a norvégiai Spitzbergákon létrehozott globális magbank (Global Seed Vault) kutatói, akik a világ 13 fő gabonaféléjét vonták be a tervek szerint legalább száz éven át folyó kutatásukba.

A Kew Gardensben is tárolnak ausztrál magokat

2020. február 8.

Hírek

A Királyi Botanikuskert felajánlotta segítségét a növények magjainak begyűjtésében és a ritkaságok tárolásában. A magokat a világ legnagyobb magbankjában, a Millenniumi Magbankban (MSB) helyezik biztonságba.

Folyékony nitrogén mentheti meg a tölgyeket

2018. november 10.

Hírek

Termékenységi laboratóriumokban kikísérletezett úttörő technológiával megőrzött növények jelenthetik a biztosítékot a természetben veszélyeztetett növényfajok fennmaradásában.

10 éves lett napjaink Noé bárkája

2018. február 28.

Hírek

10 év alatt több mint egymillió maggal töltötték fel a sarkvidéki raktárat, ahol a bolygó vetőmagmintáit tartják.

Léket kapott Noé bárkája

2017. május 20.

Hírek

A globális felmelegedés veszélyei: betört a víz a sarkvidéki raktárba, ahol a bolygó vetőmagmintáit tartják. Az építmény kibírná az atomtámadást, a háborúkat is, de a klímaváltozás okozta környezeti hatások ellen – úgy tűnik – kevésbé védett.

Noé magyar bárkája

2017. február 28.

Hírek

Ha a kihalás szélére került állatfaj utolsó példánya elpusztul, a világ minden pontján írnak róla. Ha egy hasonlóan veszélyeztetett növényfaj egyetlen tövét tapossa ki valaki, az nem kerül a hírekbe. A világ magbankjainak éppen az a szerepük, hogy megőrizzék a földi élet alapját jelentő flórát.

Tovább tömték a Nemzetközi Magbunkert

2017. február 24.

Hírek

A Spitzbergákon 2008-ban nyitott magbankot azért építették, hogy globális katasztrófák esetén megóvják a bab-, rizs-, búza- és más termények magvait. Most 50.000 vetőmagmintával bővült Noé bárkáján a vésztartalék.