Hírek
Az Európai Unió jelentése bírálja az Orbán-kormányt az emberi jogok és a demokratikus gyakorlatok számos korlátozása miatt. Jelentése szerint az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság, LMBT-jogok, a tudományos élet szabadsága, a kisebbségek és menedékkérők ügyei emelhetők ki. Itt a tudományos élet megtépázására látunk konkrét példát. Palkovics László lavírozta bele a méla MTA vezetését.
Hírek
Mostantól bárki kitöltheti azt a tesztet, amellyel 611 középiskolás csapat birkózott meg a Magyar Tudományos Akadémia Alumni Programjában szervezett tanulmányi versenyen. A második fordulóba 80%-os teljesítménnyel lehetett továbbjutni, ami 152 csapatnak sikerült. Nézze meg, ön hogyan szerepelt volna!
Hírek
A Magyar Tudományos Akadémia Biológiai Tudományok Osztálya 2021. december 14-i osztályülésén a Diverzitásbiológiai és az Ökológiai Tudományos Bizottságok javaslata alapján napirendre tűzte a Fertő tó területén folyó beruházás megtárgyalását.
Hírek
Megtartotta alakuló ülését a Magyar Tudományos Akadémia elnöke által életre hívott Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság (FFEB). Freund Tamás, az MTA elnöke előzetesen Szathmáry Eörsöt kérte fel a Bizottság elnöki tisztségére, majd az új FFEB elnökének javaslatára kérte fel a Bizottság tagjait.
Kiadványok
A Magyar Tudományos Akadémia gondozásában 2020. július 20.-án ismeretterjesztő kötet jelent meg Klímaváltozás és Magyarország címmel. A kötetben különböző tudományterületek képviselőinek előadásainak szövegei olvashatók Szathmáry Örs akadémikus szerkesztésében.
Hírek
Jövőre már több pénzt kap a költségvetésből a sport-, mint a tudományos akadémiai hálózat. Sporttámogatásra háromszor többet költenek Orbánék, mint kutatásokra. Vajon pl. a szuperteljesítményű focistáink mennyiben járulnak hozzá az innovációhoz, a versenyképes jövőhöz?
Hírek
Áder János aláírta az akadémiai kutatóhálózatot leválasztó MTA-törvényt. Jávor Benedek szerint a köztársasági elnöknek öt nap alatt sem sikerült elolvasni az Alkotmány vonatkozó részét.
Hírek
Több mint egy éve tárgyal, érvel és tiltakozik a Magyar Tudományos Akadémia, de hiába: a kétharmados Fidesz többség ma áttolta a kutatóhálózatokat elcsatoló törvényt. “131 név van a parlamenti szégyenlistán. 131 ember, aki a hazája szolgálata helyett úgy szavazott, hogy Magyarország rosszabb hely legyen, mint eddig volt és a magyar tudomány legfontosabb intézménye elveszítse autonómiáját.
Hírek
Nem csak a tudósok ügye: sokkal több múlhat az MTA függetlenségén, mint gondolnánk. Ez nem csak elvont társadalompolitikai kérdés, hanem a biztonsági is, hiszen ezen múlhat pl. a törésvonalon fekvő paksi atomerőművel kapcsolatos kutatások függetlensége is.
Hírek
Pénzt és dolgozókat „csoportosítanak át” a Magyar Tudományos Akadémiától az újonnan létrejövő Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Titkárságához. „Egészen biztosan nem akarjuk azt, hogy az Akadémiáról a kutatóintézetek – ahogy ez egyébként más országokban esetleg megtörtént – leválasztásra kerüljenek” – hazudta tavaly Palkovics László miniszter.