A klímaharcos gombák köztünk élnek

2024. június 2.

Hírek

Gombákat szinte mindenki evett már, azt azonban kevesen tudják, hogy a klímaváltozás visszafordításában és az ökoszisztémák védelmében is nagy szerepet játszanak. Manapság egyre több kutatás zajlik a természet eredeti „biotechnológiájával” kapcsolatban, hiszen egyes fajok rendkívüli hulladékfogyasztási és szennyezőanyag-eltávolítási képességgel rendelkeznek.

A lándzsás útifű nemcsak köhögés ellen jó, kiváló modellnövény is

2024. március 9.

Hírek

A növényi populációk működésének pontosabb megértéséhez vitt közelebb a sokunk által csak gyógy- vagy gyomnövényként ismert lándzsás útifű. A MATE munkatársának részvételével zajlott nemzetközi kutatásról a napokban jelent meg publikáció az ökológiai szakterületen rendkívül nívós Functional Ecology szakfolyóiratban.

Ne zsákolj, komposztálj! A kerttulajok zöldíthetik Budapestet

2021. november 13.

Hírek

Kedves fővárosi kerttulajdonosok! Az ősz derekán muszáj beszélgetnünk az őszi lombról, a lombhullató fákról, cserjékről, a zöld”hulladékról”, a fakivágásokról, fapótlásról, a diófákkal és az örökzöldekkel kapcsolatos makacs kényszerképzetekről, s a fővárosi zöldfelületek csökkenéséről, aminek a kulcsa meglepő, de az Önök kezében is van. Miért? 

Van az a régi magyar mondás, hogy “a vén fát által ne ültesd”

2020. október 10.

Hírek

Időről-időre megtalálnak azzal tervezett beruházások kapcsán, hogy nem lehetne-e az útban lévő nagy fát átültetni gyorsan. Esetleg szembejön a közösségi médiában valamilyen idős fa átültetéséről szóló fotó, azzal a felkiáltással, hogy “így is lehetne”. Az alábbi kép például így köröz a facebookon, s egy japán példát mutat.

Beszéljünk a hüvelygomb…ööö…a mikorrhizáról!

2020. április 4.

Hírek

Itt a tavasz, aki a kertvárosban lakik a kényszerű karanténhelyzet miatt most extra időt fordíthat arra, hogy kertészkedjen. A közérzetét ez biztosan javítani fogja. De ez a tevékenység meglepően sokszor átcsap abba, hogy a legjobb szándékú városi kertészkedő is összegyűjti a kerti zöld “hulladékot”, s elszállítatja (?!), vagy elégeti (?!). Mindkettő borzalmasan hibás cselekedet. Nos… Tovább »

A légszennyezettség miatt alultápláltak a fák

2018. június 25.

Hírek

Egy friss tanulmányból kiderült, a mezőgazdasági termelés, a dízelmotorok és a gyárak okozta légszennyezettség miatt alultápláltak a fák Európában. A nagy-britanniai és európai fákon a közelmúltban kezdtek megjelenni a betegség jelei: leveleik elszíneződtek és gyéren nőttek.

Növénygyilok a Mecsekben

2016. július 18.

Hírek

Nagy kár érte a Mecsekoldalban található városi parkerdőt, ugyanis ismeretlen tettesek kiástak és elvittek három tőnyi rendkívül értékes és csak a Mecsekben található ritka vadvirágot. A természetkárosítás mellett a legszomorúbb az, hogy a kiásott Janka-sallangvirágok nem élnek majd meg a tolvajok kertjében.

A lápi kosborfajok és gombapartnereik

2011. november 30.

Hírek

Illyés Zoltán, az ELTE doktorandusza nemrég megvédett disszertációjában az orchideákat és a velük szoros kapcsolatban élő gombákat vizsgálta.

Hazai lápi kosborfajok aktív védelmét megalapozó élőhelyi és laboratóriumi vizsgálatok, különös tekintettel a hagymaburok (Liparis loeselii) és a tőzegorchidea (Hammarbya paludosa) fajokra (Doktori értekezés)

Szakdolgozatok

A vizes élőhelyek, és köztük is a lápok egyre fogyatkozó, igen sérülékeny élőhelyei nemcsak Magyarországnak, de egész Európának. Egyik különlegességük, és egyben talán legnagyobb értékeik is a rajtuk élő orchideafajok. A még nagy tömegben élő, gyakoribb fajok mellett lápi specialisták is élnek hazai lápjainkon. A hagymaburok (Liparis loeselii) és a tőzegorchidea (Hammarbya paludosa) fokozottan védett,… Tovább »