Zöld homlokzatokkal az élhetőbb városi környezetért

2023. március 2.

Hírek

Világszinten a légszennyezésből adódó egészségkárosodás a korai halálozás egyik fő oka. Közkincseink egyik különösen értékes darabja a tiszta városi levegő, amelyet olyan magától értetődőnek veszünk, hogy sajnos el is felejtjük személyesen magunkénak érezni védelmének fontosságát. Itt is látványosan érvényesül az ismert példázat, a közlegelők tragédiája.

Még a tankönyveket is eltüzelik Borsodban, akkora a nyomor

2022. december 31.

Hírek

Kiemelten szennyezett a levegő, évente több mint tízezer magyar hal meg a szmog miatt. Idén a szmogszezon korábban jött a szokásosnál. Európai összevetésben is kiemelten szennyezett volt a levegő Észak-Magyarországon.

Évi 27 milliárd eurós teher az egészségügyre a légszennyezés

2022. április 9.

Hírek

Az Európai Népegészségügyi Szövetség jelentése szerint évente több mint 27 milliárd euró költséget ró az egészségügyre a fosszilis tüzelőanyagokkal és fával történő fűtésből és főzésből származó légszennyezés az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban. Magyarország a 3. helyen áll az egészségügyi költségeket tekintve.

8,7 millió embert ölt meg a légszennyezettség 2018-ban

2021. február 9.

Hírek

Egy részletes elemzés szerint a fosszilis anyagok égetéséből származó légszennyezettség okozta a halálesetek egyötödét a világon 2018-ban, 8,7 millió embert ölt meg. A halálos áldozatok száma meghaladja a dohányzás miatt és maláriában évente meghaltak együttes számát.

Az ezüsthársé az aranyérem pormegkötésben

2020. december 17.

Hírek

A Szent István Egyetem szakértői egyedülálló kutatómunka során megállapították, hogy a városi fák levelein kiülepedett por vizsgálata alkalmas eszköz lehet a levegőben szálló por- és nehézfém-szennyeződések mérésére. A vizsgálatok során az ezüsthárs molyhos, szőrös levelei bizonyultak a leghatékonyabb porszűrőnek.

Így hatott a világjárvány a budapesti levegőminőségre

2020. november 8.

Hírek

Az ELTE kutatói megvizsgálták, milyen hatása volt a COVID-19 járvány első hullámában tett intézkedéseknek Budapest levegőminőségére. A légkörkémiai folyamatokat tanulmányozva kimutatták, hogy a nitrogén-oxidok, a szén-monoxid és az aeroszol részecskék számának koncentrációja csökkent, a szálló por koncentrációja nem változott, az ózon viszont növekvő tendenciát mutatott.

A budapesti a legrosszabb levegő Európában a járvány után

2020. július 6.

Hírek

Orbán ingyenes parkolásának eredménye: Budapest az egyetlen város Európában, ahol már most meghaladja a nitrogén-dioxid-szint a korlátozások előtti időszakét – erre jutott az Európai Környezetvédelmi Ügynökség.