Láthatatlan gazdagság a talpunk alatt – december 5. a Talaj Világnapja

2023. december 5.

Hírek

December 5-én ünnepeljük a Talaj világnapját. A talaj a Földön élő fajok közel 60%-nak ad otthont, nagy mennyiségű szenet és vizet tárol, és élelmiszertermelésünk 95%-át biztosítja. Az ökológiai gazdálkodásban kiemelt szerepe van a talajban rejlő erőforrások fenntartható kezelésének.

Változatos talajtakarással a biológiai sokszínűségért 

2023. augusztus 30.

Hírek

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint a  kevesebb mint 200 élelmiszertermelésre használt jelentősebb növényfajból pusztán 9 adja a globális növénytermesztés több mint 66%-át. Ezek a kultúrnövények, a genetikai változatosságuk elvesztésével párhuzamosan sérülékennyé válnak az éghajlatváltozás egyre szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb hatásaival szemben.

A Mérgezett Földből megtudjuk, hogy hogyan pusztítjuk el termőföldjeinket

2019. november 23.

Hírek

Kővári Gábor Mihály és Iván Róbert dokumentumfilmje, a Mérgezett Föld érthetően és világosan mutatja be azt a folyamatot, ahogyan a nagyipari módszereket alkalmazó mezőgazdaság a természetben okozott károkat is további ipari eszközökkel igyekszik kijavítani, amik aztán további károkat okoznak, és ez a körforgás egészen addig folytatódik, amíg a termőföld teljesen terméketlenné nem válik.

Tilos a terményen túl szerves anyagot a szántóföldről elvinni

2018. november 1.

Hírek

Az elmúlt ötven évben 90 %-kal csökkent a termőföld mikroorganizmus-tartalma. Tehát nem 10 százalékkal, hanem 10 százalékra (!) esett vissza. A termőképességet azonban nemcsak hogy megőrizni, hanem fokozni is lehetne, sőt kellene.

Óriási veszélyben Európa talajai

2017. november 10.

Hírek

Michael Gove, brit környezetvédelmi miniszter szerint az Egyesült Királyság talajainak termőképessége 30-40 éven belül teljesen kimerülhet. Korábban még 100 évet adtak a növénytermesztőknek.

Veszélyben a talaj. 2050-ig indiányi talaj tűnik el

2015. december 6.

Hírek

A talaj világszerte gyors ütemben romlik, amit az erózió, tápanyagveszteség, a szerves szén csökkenése és más jelenségek jeleznek. A népességnövekedés, az ipari fejlődés és klímaváltozás sem kíméli ezt a természeti erőforrást – állapította meg egy új ENSZ tanulmány.

Miért nem érdekli az embereket a földmutyi?

2015. november 18.

Hírek

A föld azé, aki megműveli!” Mi van?! Már megint hülyének nézel? Mikor volt a föld azé, aki megműveli? Régen? Vagy a 380ezer ha átjátszása előtt? Akkor eszerint a föld a napszámosoké, az alkalmazottaké, mindegy hogy éppen kinek a földjén dolgoznak? Most akkor kié a föld? Mindenkié? A magánbirtokosoké? A napszámosoké, akik megművelik? A bérlőké? Az… Tovább »