Változatos talajtakarással a biológiai sokszínűségért 

2023. augusztus 30.

Hírek

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint a  kevesebb mint 200 élelmiszertermelésre használt jelentősebb növényfajból pusztán 9 adja a globális növénytermesztés több mint 66%-át. Ezek a kultúrnövények, a genetikai változatosságuk elvesztésével párhuzamosan sérülékennyé válnak az éghajlatváltozás egyre szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb hatásaival szemben.

Nagyot ütött a Mérgezett föld, de a hazai agrárpolitikát kevéssé érdekli

2020. április 24.

Hírek

Megdöbbentő film. Mert korábban vajon tudtuk-e mi, habzsoló, felhalmozó, pazarló fogyasztók, hogy mit okozunk a Földnek? Mit csinálunk a földdel azért, hogy megtermelje azt, aminek nem kis része végül a szemétben végzi? Tudtuk-e, hogy miközben őrült módon kihasználjuk, valójában mit teszünk a termőfölddel, hogyan pusztítjuk évszázadok óta? Átláttuk, felfogtuk-e, hogy módszeresen felforgatjuk, vegyszereket tömünk bele,… Tovább »

A Mérgezett Földből megtudjuk, hogy hogyan pusztítjuk el termőföldjeinket

2019. november 23.

Hírek

Kővári Gábor Mihály és Iván Róbert dokumentumfilmje, a Mérgezett Föld érthetően és világosan mutatja be azt a folyamatot, ahogyan a nagyipari módszereket alkalmazó mezőgazdaság a természetben okozott károkat is további ipari eszközökkel igyekszik kijavítani, amik aztán további károkat okoznak, és ez a körforgás egészen addig folytatódik, amíg a termőföld teljesen terméketlenné nem válik.

Tilos a terményen túl szerves anyagot a szántóföldről elvinni

2018. november 1.

Hírek

Az elmúlt ötven évben 90 %-kal csökkent a termőföld mikroorganizmus-tartalma. Tehát nem 10 százalékkal, hanem 10 százalékra (!) esett vissza. A termőképességet azonban nemcsak hogy megőrizni, hanem fokozni is lehetne, sőt kellene.

Íme a barnaforradalom: no till technológia + direktvetés

2018. január 3.

Hírek

A talajromlás világszintű probléma. Az ENSZ 2015-ös jelentése szerint a Föld összes talajának 33 %-a szenvedett el valamilyen fokú károsodást többek között a helytelen szántási technológiák miatt. Miután az USA-ban elkezdett terjedni a no till (szántást nélkülöző) technológia, a termőföld eróziója közel 40 %-kal csökkent 1982 és 1997 között. Európában lassan terjed a környezetbarát módszer.

Élet Iskola a Kassai-völgyben. Fókuszban a talajélet

2017. augusztus 05.

Helyszín: Kaposmérő

Programok

Társadalmi szemléletformáló rendezvénysorozatot indít a bárdudvarnoki Élet Iskola. Céljuk a vidék lakosságmegtartó erejének növelése, a természetközeli, egyszerűen élhető életmód bemutatása és népszerűsítése. A kezdeményezés mellé állt Kassai Lajos lovasíjász is, helyet adva 17 hektáros birtokán az Élet Iskola rendezvényeinek. Második programjukon, augusztus 5-én Kökény Attila talajdoktor, a Kakasszéki Biogazdaság vezetője tart előadást a termőföld minőségének… Tovább »

Talajzsarolás Somogyban

2016. augusztus 5.

Hírek

Csekély a somogyi termőföldek humusztartalma, a szakember arra figyelmeztet, hogy a talajok tápanyag-szolgáltató képességére éppen emiatt fokozottan vigyázni kell. A „talajzsarolás” során a földekről leveszik a szalmát és a szármaradványokat, állattartásban hasznosítják vagy gyakran elégetve fűtőanyagként értékesítik, miközben kulcsfontosságú lenne visszaforgatni a talajba is.

Talajlaboratóriumban dolgoznak a jövő erdőképén

2016. február 6.

Hírek

Az erdőgazdálkodásban a termőhely beható ismerete alapvető fontosságú. Mivel az erdészeknek akár több száz évvel előre kell tervezniük, nem mindegy, hogy az adott erdőterület milyen fafajok megtartására alkalmas, hogy hova milyen fát ültetnek, ráadásul a klímaváltozás kihívásait is szem előtt kell tartaniuk. A Pilisi Parkerdő Zrt. Bajnai Erdészetén erre a célra speciális talajlaboratóriumot hoztak létre.