Napi több száz műanyagdarabot nyelnek le a folyóparti madarak

2020. május 23.

Hírek

A Cardiffi Egyetem kutatói által elkészített tanulmány a szakértők szerint az első bizonyíték arra, hogy a folyókban lévő műanyag-szennyezés utat talált a vadvilágba, és bekerült az táplálékláncba. A folyókat ötmilliméteres vagy annál kisebb műanyagdarabok, mikroműanyagok szennyezik, ezen belül megtalálható a vízben poliészter, polipropilén és nylon is. A vadvilágra kifejtett hatásuk egyelőre nem tisztázott.

Vadállatok ürülékében is találtak mikroműanyagot

2018. november 13.

Hírek

Először mutattak ki műanyag mikroszálakat vadon élő állatok ürülékében amerikai kutatók, akik a Marine Pollution Bulletin szaklapban publikálták a tanulmányukat. Korábban már emberi székletben is kimutatták a mikroplasztikot.

Így forrósodik a Föld

2018. április 18.

Hírek

Látványos vizuális infóbomba készült a klímaváltozásról. Száz év 35 másodpercben. Aggasztó trend. Teljesen összezavarja a globális ebédidőt a klímaváltozás.

Mikroműanyagot találtak az óceáni halak gyomrában is

2018. március 7.

Hírek

Az óceáni halak gyomrában műanyaghulladékot találtak, vagyis öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskét mutattak ki a kutatók az Atlanti-óceán északnyugati részén élő halak gyomrában is.

Eltűnhet a boltokból a tengeri hal

2018. január 10.

Hírek

A klímaváltozás következtében felmelegedő óceánokban összeomolhat a táplálkozási lánc, ami végül ahhoz vezet, hogy nem lesz elég lehalászható hal a piac számára.

Ragadozók a sasok étlapján

2016. október 27.

Hírek

A vadgazdálkodók szemében a ragadozómadarak elsősorban, mint a “hasznos” apróvadfajok kártékony pusztítói jelennek meg. Nem is gondolnánk, hogy a tápláléklánc csúcsán lévő ragadozómadarak – hazai viszonylatban főleg a parlagi és a rétisas – gyakran a vadászható dúvadfajok, leginkább a varjúfélék, időnként pedig az emlős ragadozók egyedeinek a leghatékonyabb természetes vámszedői.

Földikutya mint sastáplálék?

2016. február 12.

Hírek

A földikutya a hazai fauna ritka, rejtett életmódú emlősállata. Életmódja és ritkasága miatt a címbeli kérdés meghökkentően hathat, de egy, a rangos Mammal Review folyóiratban magyar szerzők tollából megjelent tanulmány meglepő dolgokat tárt fel a földikutyáról. Az eredmények alapján újra kell gondolnunk a földikutyának a sztyeppei ragadozómadarak életében és a füves élőhelyek ökológiai rendszerében betöltött… Tovább »

Etetőpontos tigrisvédelem

2015. november 13.

Hírek

Oroszország keleti részén a fenyőmagok és makkok hiánya miatt éheznek a vaddisznók és a szarvasok. Ez meglehetősen rossz hír a szibériai tigriseknek. A WWF most kukoricával száll be a nagymacskák védelmébe.

Az emberek napteje is gyilkolja a korallokat

2015. október 21.

Hírek

A világszerte 3500 fényvédőmárkában megtalálható oxybenzon megváltoztatja a korallok DNS-ét, jóval hajlamosabbá téve őket az akár halálos kimenetelű korallfehéredésre. Endokrinromboló anyagként viselkedve arra készteti a bébikorallokat, hogy – saját vázukba befalazva magukat – elpusztuljanak. Összeomlás fenyegeti az óceáni táplálékláncokat.