Kelet-Afrika gyöngyszeme, a Viktória-tó aggasztó változáson megy keresztül. A kontinens legnagyobb tava – amely három ország, Kenya, Uganda és Tanzánia, valamint több mint 47 millió ember életét befolyásolja – egyre zöldebb színt ölt. A jelenség mögött a káros algavirágzások (HAB) elszaporodása áll, amelyet az eutrofizáció néven ismert folyamat okoz.
tengerszint emelkedés
Szép lassan elpusztul Egyiptom egyik legnagyobb városa
Szép lassan összeomlik Egyiptom egyik történelmi városa az emelkedő tengerszint miatt. A 2300 éves múltra visszatekintő Alexandria az elmúlt 20 évben 280 épületet vesztett el erózió következtében, egy friss tanulmány szerint pedig további 7000-el történhet meg ugyanez a jövőben.
Hosszú hőhullám söpör végig a téli Antarktiszon
Még az Antarktiszon, a világ leghidegebb földrészén is rendkívül hosszú hőhullámot észleltek a mostani déli féltekei télben. Volt olyan része az Antarktisznak, ahol júliusban 10 Celsius-fokkal tért el a hőmérséklet a megszokottól. A fő gondot a hőhullám hossza jelenti.
Ismét riadóztatnak a tudósok: óriási bajban a világ
A Föld felmelegedése felgyorsítja az antarktiszi áramlatot, ami jégveszteséget és tengerszint-emelkedést okoz. Ez a jelenség csökkenti az óceán szén-dioxid-elnyelő képességét, súlyosbítva a globális felmelegedés hatásait.
A sokféle világvége mindegyike nagyon fájdalmas lesz
A 2020-as évek hangulatához szorosan hozzátartoznak az emberiséget (akár a létében is) fenyegető veszélyek. De valóban a kockázatok korába léptünk? És ha igen, mi a teendő?
Kinyírja a kulturális és természetes világörökségünket az éghajlatváltozás?
A Yellowstone Nemzeti Park, a Galápagos-szigetek, a Stonehenge, Velence vagy a Szabadság-szobor – mind olyan helyszínek, amelyeket a klímaváltozásból fakadó szélsőséges időjárási események és folyamatok fenyegetnek. Ráadásul a különböző stressz-faktorok (tömegturizmus, urbanizáció, környezetszennyezés) összekapcsolódhatnak az éghajlatváltozás fokozódó negatív hatásaival, felgyorsítva a sérülés, vagy akár a teljes pusztulás folyamatát.
Félelem dobogós lett a globális éghajlatváltozás miatti aggódás
A magyarok már az éghajlatváltozástól félnek a legjobban, a rezsi és az orosz-ukrán háború is csak mögötte van – derült ki a Google-keresések adatelemzéséből.
A vártnál gyorsabb a tengerszint emelkedése
Egyes térségekben évente már 3-4 milliméterrel emelkedik a tenger szintje – derül ki az adatokból, amelyeket tudósok tucatjai gyűjtöttek Új-Zéland tengerpartja mentén az elmúlt öt évben egy nagyszabású kutatási program keretében. Új-Zéland 2 legnagyobb városát, Wellingtont és Aucklandet veszélyezteti a leginkább a klímaváltozás.
A következő 30 évben 100 év klímaváltozását élhetjük át
Az elkövetkező 30 évben akár annyival is megemelkedhet a világtengerek szintje, mint amennyivel az elmúlt 100 évben – jósolja az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az amerikai óceán- és légkörkutató központ (NOAA).
Grönlandi jégolvadás: 20 év alatt 4700 milliárd tonna
A jégolvadás 1,2 centiméterrel emelte a világtengerek szintjét. A mérések 2002 áprilisi kezdete óta Grönlandon elolvadt jég elegendő lenne arra, hogy fél méter magas vízzel borítsa be az Egyesült Államok egész területét.