Drámai fordulópont: immár ivóvízzel is kereskednek az árutőzsdén

2020. december 10.

Hírek

Komoly figyelmeztető jelzés, hogy az ivóvíz a jövőben forogni fog az amerikai árutőzsdén. Az elmúlt 20 évben az egy főre jutó elérhető ivóvíz mennyisége a világon ötödével zuhant.  A mezőgazdasági termelés a globális vízfogyasztás mintegy 70 %-át teszi ki, 22 %-ot az ipari tevékenység visz el, és a maradék 8 % jut emberi fogyasztásra.

Katasztrofális következményei lehetnek az új vízgazdálkodási törvényjavaslatnak

2020. november 19.

Hírek

Látszólag a gazdákat segíti, valójában azonban hosszú távon súlyosbíthatja a mezőgazdasági termelés vízhiányát a vízgazdálkodásról szóló törvény módosítását célzó, 2020 novemberében beadott javaslat. A törvényjavaslat eltörölné a mezőgazdaságban öntözési céllal használt talajvízkutak létesítésének és üzemeltetésének engedélyezését azokon a területeken, ahol az öntözés felszíni vízből nem megoldható. Jöhet a kútamnesztia?

Engedett a parlament: itt az új szabály a kerti kutakról

2018. október 9.

Hírek

Új törvényt alkotott az Országgyűlés a fúrt kutakról: 80 méteres talpmélységig nem kell engedélyt kérni a kutak fúrásához ott, ahol a háztartáshoz szükséges ez a víz – írja az Infostart.hu.

Kútfúrás: amikor a tudomány győz a politika fölött

2018. szeptember 2.

Hírek

A víznyerő kutak létesítésének törvényi szabályozásával kapcsolatban nagy többséggel meghozott alkotmánybírósági döntés két szempontból is messze túlmutat a konkrét – egyébként nagy jelentőségű – kérdésen. Dr. Bándi Gyula ombudsmanhelyettes véleménycikke.

Az MTA felel a vízstratégia szakmaiságáért

2017. március 15.

Hírek

A kormány intézkedési terve szerint a Magyar Tudományos Akadémia által koordinált Nemzeti Víztudományi Kutatási Program feladata lesz a Nemzeti Vízstratégia tudományos megalapozása – közölte az MTA.

Világtalálkozó után: hogy áll itthon a fenntartható vízgazdálkodás?

2016. december 1.

Hírek

Tegnap zárult a Budapesti Víz Világtalálkozó. Miközben a globális előrejelzések szerint 15 éven belül 40%-os vízhiánnyal kell szembenéznünk, itthon a vízgazdálkodási rendszer alapvető iránya még mindig a folyóinkon érkező víz minél gyorsabb levezetése és a vízhiányos területeken az öntözésen alapuló gazdálkodás fejlesztése.

Egyre szennyezettebb és kevesebb víz lesz 20-30 év múlva

2016. november 29.

Hírek

A következő 20-30 évben is lesz víz, de szűkösebben áll majd rendelkezésre, valószínűleg szennyezettebb is lesz és sokkal inkább ki lesz téve az éghajlatváltozás hatásainak – mondta Guang Zhe Chen, a Világbank vízügyi igazgatója a Vízügyi Elnöki Testület mai megbeszélése után.

Cél a fenntartható vízgazdálkodás – Víz Világtalálkozó Budapesten

2016. november 27.

Hírek

Másodjára gyűlnek össze holnap Budapesten azok a politikusok, diplomaták, ENSZ-szervezetek munkatársai, aktivisták, üzletemberek, akiknek komoly befolyásuk lehet arra, hogy a népességnövekedés és a klímaváltozás dacára jut-e mindenkinek tiszta ivóvíz a 21. század végén. Az alapoktól kezdve át kell alakítani vízgazdálkodásunkat, és ehhez sokkal több kutatási eredményre van szükség.

Kvassay Jenő Terv – Nemzeti vízstratégia

2015. szeptember 14.

Helyszín: Budapest XIII., Váci út 23-27

Sajtótájékoztatók

A Kvassay Jenő Terv, a nemzeti vízstratégia társadalmi véleményezése érdekében 2015. szeptember 14-én 10.00 órai kezdettel szakmai fórumot tartunk Budapesten.

Kovács Károly az Európai Vízügyi Szövetség élén

2015. május 17.

Hírek

Az Európai Vízügyi Szövetség (EWA) küldöttgyűlése május 14-ei tiranai ülésén beiktatta hivatalába Kovács Károlyt, a Szövetség 2015-2017 közötti új elnökét. Kovács a legfontosabb elnöki célkitűzésének a víz jelen- és jövőbeni értékének növelését, a vízszolgáltatás költséghatékonyságának biztosítását, az ivóvízbe vetett fogyasztói bizalom erősítését, a víz értékének és a szolgáltatás árának egyensúlyba helyezését, fogalmazta meg.