Új megoldást dolgoznak ki az SZTE kutatói a vörösiszap kezelésére

2023. június 19.

Hírek

A timföldgyártás egy veszélyes mellékterméke, a vörösiszap kezelésére dolgoznak ki új megoldást a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Sipos Pál professzor vezette kutatócsoportjának munkatársai – tájékoztatott a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága. Közleményük szerint a projektet vezető Emirates Global Aluminium éjjel-nappal működő gyára évente 2 millió tonna timföldet termel. Ez körülbelül ugyanennyi vörösiszap képződésével jár, és a dubaji… Tovább »

Ökológiai katasztrófa folyik a Sajón

2022. március 13.

Hírek

Ökológiai katasztrófa zajlik a Sajón –  figyelmeztet Facebook-posztjában Orosz Örs, felvidéki jogvédő aktivista, Nyitra megyei képviselő. Mint írja az alsósajói vasércbánya altárójából immár két hete folyik a vörösiszappal kevert szennyezett víz a Sajóba.

Közösség nélkül nincs trauma-feldolgozás

2021. március 28.

Hírek

Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely. A három település nevét az egész világ megtanulta 2010 őszén, amikor a MAL Zrt. ipari zagytározójának gátja átszakadt és a maró iszapfolyam elöntötte a környéket. Interjú “A vörösiszap-katasztrófa személyes történetei” című könyv szerzőjével.

A vörösiszap katasztrófa személyes történetei

Kiadványok

A tíz éve történt hazai vörösiszap-katasztrófára is emlékezve, 2021 februárjában megjelent Luxné Dr. Prehoda Anna tanárnő könyve. A kötet a katasztrófát két vizsgálati hullámban követő, interjús kutatás alapján mutatja be a károsult lakosság traumafeldolgozási útját.

10 éve gyilkolt a Mal Zrt.

2020. október 4.

Hírek

Hétfő volt. Nem sokkal dél után. Október 4-én, 2010-ben. Kolontár közelében átszakadt a Mal Zrt. vörösiszapot tároló 10-es kazettája. Több mint egymillió köbméter lúgos víz és 700 ezer köbméter vörösiszap elegye öntötte el Kolontárt, majd tovább hömpölygött Devecser és Somlóvásárhely irányába. Tíz ember meghalt, 227 megsérült, 200 ingatlan megrongálódott.

Európa iszaplerakója lettünk

2020. augusztus 23.

Hírek

Az ipari és lakossági szennyvízkezelés maradéka gyakorlatilag feldolgozhatatlan, a „kezelése” a politika közeli tulajdonosok számára mégis jó üzlet. A Greenpeace 2011 óta küzd az almásfüzitői vörösiszap-tárolóra települt „komposztálóval”, amely a valóságban leginkább különféle veszélyes hulladékok lerakójaként működik. A létesítmény két, egymással összefüggő jellemző miatt szálka a zöldek szemében: egyrészt a környezettudomány számára is meggyőző módon… Tovább »

Mészáros cégcsoportja kaszálhat az almásfüzitői mérgeken is

2020. május 1.

Hírek

Az almásfüzitői üzemet működtető TKV éveken át nem kapta meg az új környezetvédelmi engedélyét, de egy kiskapunak köszönhetően a korábbi engedély alapján tovább működhetett. Tavaly december végén váratlanul mégis meglett az új engedély, s épp ekkoriban terjedt el a hír, hogy Mészáros Lőrinc egyik cége is érdeklődik a hulladéküzem iránt. Be is kebelezte.

Történelmi az ítélet a vörösiszapperben – de kiáltó a megfelelő szabályozás hiánya

2019. február 5.

Hírek

Történelmi jelentőségű, hogy a megismételt első fokú eljárásban felelőst hirdettek az ajkai vörösiszap-katasztrófa perében. Ám a hatóságok felelősségét firtató kulcskérdések továbbra is tisztázatlanok maradtak. Ahhoz, hogy a jövőben Magyarország elkerülhesse a hasonló katasztrófákat, független és hatékony hatóságokra van szükség, valamint olyan erős és működő jogszabályokra, amelyek képesek biztosítani a környezetvédelem legfontosabb alapelvét, „a szennyező fizet”-elvet.

70 milliót ad a kormány a vörösiszap-károsultaknak

2017. július 2.

Hírek

Döntött a kormány a vörösiszap-károsult emberek jogerős vagyoni kárának megtérítéséről, amelynek összege mintegy 70 millió forint – jelentette be a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára Devecserben. LMP: a kormány megalázóan keveset ad a károsultaknak.