Hirdetés
greenfo/MTI

Megnőtt az illegálisan kilőtt védett ragadozómadarak száma Nagy Britanniában a kijárási korlátozások hat héttel ezelőtti bevezetése óta – közölte az RSPB brit madárvédelmi szervezet.

A szervezet szerint a madarak között vannak rétihéják, vándorsólymok, vöröskányák, ölyvek és egy macskabagoly is. A szakértők szerint az esetek előre megfontoltak voltak, döntő többségük lőterekhez vagy lőgyakorlatokra alkalmas területekhez köthető – írja a BBC.com.
Mark Thomas, az RSPB nyomozói csoportjának tagja szerint “vadnyugati” helyzet alakult ki a vidéki területeken; azokat, akik ragadozómadarakat akartak lőni, felbátorította a vadőrök és kirándulók hiánya.

Kiemelte, hogy az esetek számának hirtelen megemelkedése pontosan egybeesett a kijárási korlátozások meghirdetésével. Normál esetben az évnek ezen szakaszában 3-4 jelentés érkezik hetente arról, hogy védett madárfaj egyedét ölték meg, most viszont naponta érkezik jelentés 3-4 esetről az ország egész területéről.
“Több mint húszéves nyomozói munkám során soha nem tapasztaltam még ilyet. Fel kell függesztenünk minden jelenlegi nyomozást, hogy feldolgozzuk ezeket a jelentéseket. Ezek nem légpuskás fiatalok, itt vadállatok elleni, irányított bűncselekményekről van szó” – fejtette ki Thomas. A nyomozók szerint az esetek tényleges száma valószínűleg jóval nagyobb a jelenleg ismertnél, de kevesebb ember jár az érintett területeken, akik jelenthetnék a történteket.

Nyitókép: Egy Kirkby Malzeard közelében lelőtt ölyv röntgenképe. Fotó: Észak-Yorkshire rendőrség.


A kutyás egység és a megtalált bizonyítékok (Fotó: Deák Gábor).

HAZAI HELYZET: A szokásosnál is súlyosabb idén a tavaszi ragadozómadár-mérgezési hullám

Az MME méreg- és tetemkereső kutyás egysége és a nemzeti park-igazgatóságok természetvédelmi őrszolgálata a koronavírus-járvány alatt is folytatja munkáját. Így derült ki, hogy idén már 12 sas esett mérgezés áldozatául, és csak az utóbbi egy hónapban 7 különböző helyszínen kerültek elő mérgezéses tüneteket mutató elhullott ragadozó madarak, emlősök és mérgezett csalétkek. Az elpusztult egyedek száma április közepére meghaladja a 77 példányt, amelyek között 9 rétisas és 3 parlagi sas, utóbbiak fokozottan védettek, természetvédelmi értékük példányonként  1 millió Ft. Részletek >>>


A turistáktól származó bevételek a természetvédők számára sokszor az alapvető, vagy az egyetlen anyagi forrást jelentették. Az ágazat gyakorlatilag összeomlott, a pénzhiány súlyos károkat okoz a nemzeti parkoknak világszerte. Globális körkép: Így veszélyezteti a vadon élő állatokat a koronavírus

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás