Az LMP azt állítja, hogy a kormány nem készült fel a jelenleg működő paksi atomerőmű reaktorainak leszerelésére és a nukleáris hulladékok végleges elhelyezésére. Az atomenergia nem zöld, nem biztonságos és nem olcsó, Paks2 nem lehet valódi, a gazdasági szempontból is megalapozott alternatíva, a bővítés elindítása súlyos felelőtlenség volt.
Keresztes László Lóránt, a párt frakcióvezetője online sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a költségeket az illetékesek 1650 milliárd forintra becsülik, de a Központi Nukleáris Pénzügyi Alapban csak mintegy 300 milliárd forint van. Hozzátette: a végleges atomtemető helyének kijelölése is zsákutcába jutott, ezért utasítani kell a szakembereket, hogy keressenek alternatív helyszíneket.
A frakcióvezető egy közbeszerzési eljárásra hivatkozva közölte, úgy tűnik, hogy felmerült a jelenleg működő blokkok üzemidejének újabb meghosszabbítása.
Az illetékesek vélhetően arra számítanak, hogy mindezt környezetvédelmi engedély beszerzése nélkül hajthatják végre – tette hozzá. Teszik ezt annak ellenére, hogy az előre nem látható események miatt már többször is előfordult jelentős teljesítménycsökkenés. 2018-ban 19 olyan esemény történt, amely több mint 50 megawattal csökkentette a teljesítményt – közölte Keresztes László Lóránt.
A megkezdett paksi bővítést a kabinet “hazugságokra és tévedésekre alapozta” – jelentette ki.
Az atomenergia nem zöld, nem biztonságos és nem olcsó, Paks2 nem lehet valódi, a gazdasági szempontból is megalapozott alternatíva, a bővítés elindítása súlyos felelőtlenség volt – összegezte véleményét az ellenzéki politikus – áll az LMP közleményében.
A félelmek nem teljesen alaptalanok, a leszerelés és a nukleáris hulladék kezelésének költségét ugyanis a feladattal megbízott Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft-nél (RHK) legutóbb 1650 milliárd forintra becsülték. Az alapnak azonban 2019 végén is csak valamivel több, mint 315 milliárd forint állt rendelkezésére, azaz a teljes forrásigény alig ötöde.
A mostani tervek szerint egyébként a paksi atomerőművet 2032 és 2037 között fokozatosan állítják le, majd a leszerelésre késleltetve az ezt követő három-négy évtizedben kerül sor. A létesítmény leszerelési tervét ugyanakkor épp most akarta aktualizálni az RHK, ám ez első körben nem sikerült, mivel a feladatra kiírt közbeszerzésre senki nem jelentkezett. Részletek a G7 gazdasági hírportálon >>>