Hirdetés
greenfo/MTI

Az almásfüzitői vörösiszap-tározók működését monitoring rendszerben figyelik, az adatokat a hatóságoknak jelentik, és minden mért érték megfelel a szigorított jogszabályi előírásoknak – hangsúlyozta Fülöp László, a Tatai Környezetvédelmi Zrt. tulajdonos vezérigazgatója az Országgyűlés vörösiszap-katasztrófát vizsgáló parlamenti bizottság ülésen.

A vizsgálóbizottság tegnapi tanácskozásán többi között a Motim Zrt., a Tatai Környezetvédelmi Zrt., és a Rekultív Depónia Kft. tulajdonosainak meghallgatását tűzte napirendre. A napirend elfogadása előtt Kepli Lajos, a Jobbik képviselője, a vizsgálóbizottság elnöke bejelentette: a meghallgatásra meghívott Gyurcsány Ferenc, akit a Motim Zrt. többségi tulajdonosaként hívtak meg, levélben értesítette a vizsgálóbizottságot, hogy nem többségi tulajdonosa a társaságnak, nem jön el a meghallgatásra. A másik meghívott, a Rekultív Depónia tulajdonosa ugyancsak levélben jelezte, hogy nem tud eljönni a meghallgatásra, de bármilyen kérdésekre írásban válaszol.

Az ülésen elhangzott, hogy a Mal Zrt. tulajdonosai levélben jelezték, hogy az ülésen ugyan nem tudtak részt venni, de jövő hét kedden alkalmas nekik az időpont, így meghallgatásukra ekkor kerül sor. Kovács Tibor, az MSZP képviselője kifogásolta: többségi tulajdonosként hívták volna meg Gyurcsány Ferencet, miközben az Altus Zrt. révén 49,8 százalék tulajdoni hányadról lehet beszélni.

Az ülésen Fülöp László emlékeztetett arra, hogy a vizsgálóbizottság Almásfüzitőn meggyőződhetett a tározó szabályos működéséről.
A Tatai Környezetvédelmi Zrt. tulajdonos vezérigazgatója hangsúlyozta: nem hagyományos privatizáció útján kerültek hozzájuk az almásfüzitői tározók, hanem 1986-ban használatbavételi szerződést kötöttek, majd 1997-ben több tározó tulajdonjogát is megvették. A vételkor a porzásmentesítésre vállalt kötelezettséget 1998 és 2001. között teljesítették.
A folyamatos monitoring működés kiterjed a levező, a talajvíz, a fedőréteg és a felszíni vizek állapotára, az eredményeket a hatóságok elfogadták,a vadászok által a környéken kilőtt vadak szervezeteiben sem találtak káros anyagot – mondta a vezérigazgató.

Fülöp László kiemelte, a vörösiszap hasznosítására több javaslatot is vizsgáltak, és eddig műszakilag és gazdaságilag nem találtak megfelelőt, pedig 20 millió tonna vörösiszap alapanyagról lenne szó.
Kérdésre válaszolva a tulajdonos-vezérigazgató elmondta, hogy veszélyes hulladékként tartják számon a vörösiszapot, a rajta lévő fedőréteg megfelel a jogszabályoknak. Az almásfüzitői tározó északi fala a Duna vízvédelmi gátjaként is működik, amelyet a hatóságok rendszeresen vizsgálnak, és rendben találták – tette hozzá.

Kapcsolódó anyagok:

Ökobomba az almásfüzítői vörösiszap is

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás