A testület azt ajánlja, hogy folytatódjanak az üvegházhatású gázok csökkentésére irányuló erőfeszítések annak érdekében, hogy az évszázad közepére elérhető legyen a szén-dioxid-semlegesség.
Az Európai Bizottság új szakaszt javasol az EU éghajlatváltozással kapcsolatos átállásában. Az európai végrehajtó testület az üvegházhatású gázok kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-re. A Bizottság ezért folytatja a 2050-ig tartó szén-dioxid-semlegességhez vezető út feltérképezését. Ennek eléréséhez a 2030-as célkitűzések teljes körű végrehajtását, azaz a szennyezőanyag-kibocsátás 55 százalékos csökkentését javasolja.
A Bizottság számára az a kihívás, hogy mind az ipart, mind a lakosságot meggyőzze arról, hogy folytassák az éghajlat védelmére tett erőfeszítéseiket.
Az általános célkitűzésen túl talán a legfontosabbak a stratégiában a hiányzó elemek. A Bizottság nem határozta meg a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonásának időpontját. A Greenpeace szerint ez egy olyan hiányosság, amelynek messzemenő következményei vannak.
„Ennek annyi értelme van, mint a tüdőrák megelőzésére irányuló célnak, vagyis a dohányzás megszüntetésének erre vonatkozó terv nélkül” – mondja Silvia Pastorelli, a környezetvédelmi civil szervezet éghajlatvédelmi kampányának vezetője.
„A fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésére vonatkozó terv, sőt, a támogatások hiánya nemcsak késlelteti a sürgősen szükséges éghajlatvédelmi intézkedéseket, hanem a végén még többet árt az embereknek” – teszi hozzá.
Egy másik hiányzó pont: a mezőgazdaság.
A túlzottan szigorú előírásokat kifogásoló termelők és tenyésztők tiltakozása közepette a Bizottság tartózkodott attól, hogy célt tűzzön ki az ágazat számára. A korábbi tervezetekben a Bizottság a kibocsátás 30 százalékos csökkentését irányozta volna elő, ez a cél most eltűnt.
A Bizottság egyelőre általános iránymutatásokat fogalmaz meg az átállás folytatásához. A vállalkozások esetében a Bizottság a Zöld Paktumról egy olyan szén-dioxid-mentesítési paktumra való áttérésről beszél, amelynek az EU meglévő ipari erősségeire kell építenie, és meg kell erősítenie a termelést a kontinensen.
Az energiaszektort röviddel 2040 után teljes mértékben szén-dioxid-mentessé kell tenni olyan alacsony szén-dioxid-kibocsátású vagy kibocsátásmentes megoldások révén, mint a megújuló energiaforrások, a CO2-tárolás és az energiahatékonyság. Az ajánlásban szerepel az atomenergia felhasználása is.
A közlekedési ágazatban az ajánlás szerint a technológiai megoldásokat szén-dioxid-ár bevezetésével kell kombinálni. A polgárok számára az intézmény igazságosabb átmenetet szeretne, több szociális politikával. Ez azonban csak ajánlás, és nincs jogalkotási ereje. A következő Bizottságon múlik majd, hogy ezt a jelzést politikai valósággá alakítja-e.
Nyitókép: Depositphotos