Elérte az ENSZ-világörökség részeként számon tartott Yosemite nemzeti parkot a kaliforniai Sierra Nevada hegység nyugati lejtőin egy hete pusztító erdőtűz. Szükségállapotot hirdettek ki San Franciscóban.
A lángok, amelyek augusztus 17-én lobbantak föl egyelőre tisztázatlan okból a San Franciscótól bő 300 kilométerre fekvő Yosemite-től nyugatra, elérték a nemzeti park északnyugati peremét – mondta a KCBS rádióadónak Scott Gediman, a nemzeti park szóvivője. A többek között lélegzetelállító gránitszikláiról és vízeséseiről híres Yosemite-völgy ugyanakkor egyelőre továbbra is nyitva áll a látogatók előtt. A nemzeti parkot évente négymillió turista keresi föl.
Összesen több mint kétezer tűzoltó és önkéntes küzd a lángokkal a helyenként nagyon nehezen járható terepen. Helyi idő szerint pénteken 430 négyzetkilométeres területen pusztított a tűz, és több mint 4500 lakóházat fenyegettek a lángok, több száz embernek kellett elhagynia az otthonát. Több kempinget is kiürítettek. A füst miatt több megyében korlátozták a szabadtéri tevékenységet. A tűz helyi idő szerint péntek délután hat kilométerre volt a Hetch Hetchy víztározótól, amely 2,6 millió embert lát el vízzel San Franciscóban és környékén. A csapadékszegény tél után idén nyáron szokatlanul sok az erdőtűz az Egyesült Államok nyugati részén.
Szükségállapotot hirdetett ki San Franciscóban és a város környékén Jerry Brown kaliforniai kormányzó a gyorsan terjedő erdőtüzek miatt. Az augusztus 17-én keletkezett tűz az amerikai nyugati parti nagyváros víz- és áramellátásnak létesítményeit fenyegeti. A lángok csaknem 4500 épületre jelentenek veszélyt. Groveland település egy részén megkezdték a lakosság kitelepítését. A nehezen megközelíthető terepen több mint 1800 tűzoltó repülőgépek támogatásával próbálja megfékezni a lángokat.