Hirdetés

A tiszapüspöki szabadstrand a település védjegye. A jelenlegi állás szerint fürdeni lehetne, de a törülközőt nem szabad leteríteni a part menti erdőbe. Tiszaparti kis magyar abszurd.

A meder használatával nincs probléma, ám a mellette elterülő erdőrész használatára egyelőre nincs engedély. Az évtizedek óta népszerű tiszapüspöki szabadstrand veszélybe kerülhet egy korábbi törvény miatt.

– A szabadstrand területe a magyar államé, a kezelője a Kötivízig. Ez utóbbi és a tiszapüspöki önkormányzat között éveken keresztül üzemeltetői szerződés működött. Az önkormányzat pedig vállalkozókkal kötött szerződéseket és a bérleti díjakból fedezte ennek a szerződésnek költségeit – magyarázta Bander József. A polgármester hozzátette: a most érvénybe lépett törvény szerint az állam a kezelőnek átadott területekre vonatkozóan úgy rendelkezik, hogy az nem adható tovább hasznosításra egy harmadik félnek, vagyis jelen esetben a vízügyi igazgatóság nem adhatja tovább az önkormányzatnak. – Maga a meder használható, fürödni végülis lehetne, de a vízpart mellett elterülő erdő egy olyan jogi kategóriába esik, miszerint nem fordítható közcélokra, nem használható az eddig megszokott módon, vagyis senki nem teríthet oda egy pokrócot, nem lehet világítást felszerelni vagy illemhelyet elhelyezni a fák közé – tudta meg a szoljon.hu Bander Józseftől.

A 2009-ben hatályba lépett törvény értelmében tehát nem adható tovább a partszakasz kezelése egy harmadik félnek. Ez a törvény eddig egy 2014 végén lejárt szerződés miatt nem érvényesült. A szerződés lejárt, a törvény most életbe lépett.

– A képviselő-testület úgy döntött, hogy Tiszapüspökinek ezt a hasznos és szép területet saját jogon, önálló formában kellene üzemeltetnie, ezt jeleztük is az illetékes hatóságok felé. Korábban vállalkozók biztosították a szükséges szolgáltatásokat, mint például a tisztaság, a büfé, a vízimentés vagy az elsősegély. Most úgy döntöttünk, hogy az önkormányzat kezében marad a partszakasz rendben tartása, illetve fejlesztéseket terveztünk, hogy szebbé és használhatóbbá tegyük a területet – magyarázta a polgármester. Tiszapüspöki első embere felkereste a vízügyi igazgatóság szakembereit és illetékeseit, hogy találjanak megoldást a kialakult helyzetre. – Az erdőterületre szükség van ahhoz, hogy le lehessen pakolni a törülközőket, az illemhelyek is az erdőben vannak évtizedek óta, onnan elérhető az ivóvíz, a térvilágítás, a közösségi színtér. Most nincs jogunk fejlesztéseket folytatni az erdőterületen – mondta Bander József.

Megoldásként arra kérik a magyar államot, hogy minősítsék át a strandszakaszt érintő erdőrészt rekreációs erdővé. Ebben az esetben ugyanis nem kifejezetten a fakitermelés lesz az erdőrész célja, hanem szabadidős tevékenységek is végezhetőek lehetnek a területen, mint például a napozás vagy a piknik. – Ez azonban még mindig nem teszi lehetővé az önkormányzat számára, hogy illemhely, büfé vagy világítás legyen ott – magyarázta Bander József. – Jelenlegi tudomásunk szerint hektáronként 3 millió forintra lenne szükség, hogy az erdőrészt kivegyék a művelési ágból és fejlesztési célterületté nevesítsék át. Tiszapüspökinek azonban erre jelenleg nincs ennyi pénze – jelentette ki a polgármester.

Az önkormányzat úgy döntött, hogy nem a teljes erdőrészre kéri az átnevesítést, hanem csak a valóban szükséges célterületre, vagyis körülbelül ezer négyzetméterre. Amennyiben erre a területre megkapják az engedélyt, akkor ott már joga lesz az önkormányzatnak használni a területet és fejlesztéseket is végezhetnek rajta. Ha nem sikerül átminősíteni az erdőrészt, akkor kérhetik az egész terület kivonását a művelési ágból. – Harmadik verzióként pedig „fürdőzésre nem kijelölt területté” válhat a partszakasz, vagyis a fürdés mellett az erdőt nem lehetne használni, ami azt jelentené, hogy például szemétszedés vagy a higiénés lehetőségek nem lennének adottak, nem lenne vécé, folyóvíz, közvilágítás, vagyis kulturálatlan körülmények alakulhatnának ki, az önkormányzatnak ugyanis ebben az esetben nem lenne joga rendet tartani ott – magyarázta Bander József.

– A tiszapüspöki önkormányzat azonban nincs egyedül: évtizedek óta az erdőben áll a budapesti Szent István Gimnázium tábora egy faházzal. Úgy tudjuk, hogy a gimnázium területét már kivették a művelési ágból, ezért közösen lépünk fel annak érdekében, hogy az erdőrész egy rekreációs erdő legyen – mondta a polgármester.  Legjobb esetben is milliós nagyságrendű pénzt kell költenünk a szükséges engedélyek beszerzésére. A szolgáltatásokra, többek között a világításra, az illemhelyekre, a büfére pedig ezen az összegen felül kell még költeni, ahelyett, hogy a tervezett fejlesztésekre fordítanánk a pénzt – magyarázta.

 

Tervezett fejlesztések 

Erdei játszóteret, padokat, asztalokat tervezett az önkormányzat a partmenti erdőrészbe, hogy komfortosabban lehessen eltölteni az időt a Tisza-parton. A medernél pedig úgynevezett plázst alakítanának ki, fiatalos hangulattal, napernyőkkel. Az elmúlt években a horgásztanya egyik ingatlana az önkormányzat tulajdonába került, ezért megkezdték a tárgyalásokat egy 30 négyzetméter alatti, önkormányzati tulajdonú kishajó-kikötő létesítéséről, ahol nemcsak kikötni tudnának a motorcsónakkal érkezők, de meg is tudnának tankolni – tudta meg a szoljon.hu  a polgármestertől.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás