Hirdetés
hvg hírlevél

A macskafélék családjába tartozó gepárd ragadozó állat, amely lopakodás és falkában vadászat helyett a kivételes sebességét használja ki. A leggyorsabb szárazföldi emlős, rövid távon – vagyis amikor elejti a zsákmányát – akár óránként 110-120 kilométeres sebességre is képes. Az éghajlatváltozás harcokat indíthat el a ragadozók között.

Afrikában honos, a nyílt területeket, félsivatagot, szavannákat és a bozótos síkságokat kedveli. A globális felmelegedés azonban csapdát állított neki. A brit Royal Society biológiai magazinjában megjelent tanulmány szerint a gepárdok vadászata egyre inkább a naplemente közelébe vagy az után tolódik. A jeladókkal felszerelt állatok mozgásából arra a következtetésre jutottak, hogy mivel a nappali hőség a vadászterületükön egyre gyakrabban eléri a 45 Celsius fokot, mind többen éjszakai ragadozókká válnak. Ott viszont komoly konkurenciájuk akad a náluk nagyobb macskafélék, főleg az oroszlánok és a leopárdok révén.

A Botswanában végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy az erősebb oroszlánok és leopárdok elzavarják a kisebb termetű gepárdokat a megszerzett zsákmányuktól, hogy abból ők lakmározzanak. A tapasztalat alapján a gepárdok nem bocsátkoznak harcba. A probléma azonban az, hogy jellemzőek csak frissen elejtett áldozat húsát eszik meg, döghúst pedig nem, a táplálkozásuk így időnként nem elégséges. Ami azért rossz hír, mert gepárdból vadon Afrikában már kevesebb mint hétezer példány él, s ezért az állatfaj veszélyeztetett.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás