Hirdetés
hvg hírlevél

Az amerikai George Frandsent tizenéves kora óta érdekelték az őskorban élő lények, különösen a dinoszauruszok, amiben az iskolásfiúk meghatározó részére hasonlított. Az viszont megkülönbözteti őt a nagy tömegtől, hogy amikor 18 éves korában, Utah államban egy őslénytani üzletben először látott fosszilizálódott ürüléket, azaz koprolitot, ennek a résztémának a rabja lett.

A koprolit görög eredetű szó, a koprosz (trágya) és a litosz (kő) összeolvadásából. Az évtizedek során hatalmas gyűjteményt halmozott fel, a Guinness rekordok közé már 2015-ben bekerült 1277 koprolittal, ám mára már több mint 8 ezer darabja van évmilliók óta kihalt állatok megkövesedett ürülékéből.

A legértékesebbeket meg is mutatja az Arizona államban – a Grand Canyontól egy órányi autózásra délre –, Williamsban az idén nyitott múzeumában. A létesítmény stílszerűen a Poozeum nevet viseli az angol poo, azaz kaki szó felhasználásával. A belépés ingyenes, és a múzeum új állomást jelent Frandsen számára, aki korábban online, illetve utazó kiállításokon mutatta be gyűjteménye legbecsesebb darabjait. A kiállítás persze nagyon amerikanizált, amit jelez, hogy az egyik megtekintésre ajánlott – nem kőkorszaki, hanem modern – alkotás egy bronzból készült Tirannoszaurusz Rex, amely elgondolkodva ül egy wc-csészén, körülötte wc-papír gurigákkal.

Az alkotást elismerten Rodin a Gondolkodó című szobra ihlette, még ha profán módon is. Annak viszont természettudományi értéke van, hogy megcsodálható a Barnum névre keresztelt, több mint kilenc kilós, 67,5 centiméter hosszú, 15 centiméter széles koprolit, ami feltehetően dinoszaurusztól származik, és a világ legnagyobb megkövesedett ürüléke, amit ragadozó nyomott ki magából.

Nyitókép: Az arizonai Williamsben található Poozeum több mint 7000 megkövesedett ürüléknek ad otthont a világ minden tájáról. Poozeum/George Frandsen

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás