Világjogi kezdeményezés indul Magyarországról egy csütörtökön kezdődő, neves hazai és külföldi szakembereket felvonultató kétnapos konferenciával, amelynek célja, hogy a világnak is legyenek nemzetközi jogszabályban deklarált jogai – tájékoztatta Kardos Gábor, a rendező Védegylet Egyesülettel együttműködő ötletgazda az MTI-t.
A Kinek van joga a világhoz? című, a budapesti Francia Intézetben megrendezendő konferencia fővédnökei Sólyom László volt köztársasági elnök és Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár. Kardos Gábor filozófus, világutazó elmondta: a kezdeményezés ötletét az adta, hogy a globális válságból az jelenthet kiutat, ha elismerjük, hogy sorsközösségben élünk minden élőlénnyel.
"Biztosítanunk kell minden élőlény számára a legalapvetőbb jogokat, hiszen az ő szemszögükből nézve jelenleg ökolólógiai lágerként működtetik az emberek a bolygót" – fogalmazott. Szerinte egyre általánosabb a felismerés, hogy a fenntartható gazdaság mellett a fenntartható jogrend kérdése is alapvető fontosságú. A konferencia célja ennek megalapozása; a legnevesebb szakértők bevonásával tervezik megfogalmazni A világ jogainak egyetemes nyilatkozatát mint az emberi jogok ENSZ-nyilatkozatát folytató dokumentumot.
Az ötletgazda kitért arra is, hogy már születtek hasonló kezdeményezések ökológiai, gazdaságpolitikai, illetve világörökségi témákban. Közös fellépésre nyílna lehetőség az egységes jogi keret, vagyis a világjogi nyilatkozat megszületésével. Szerinte a világjogi kezdeményezés ökopolitikai szenzáció lehet a júniusi Rio de Janeiró-i ENSZ-csúcstalálkozón. A budapesti konferencián előadást tart majd Illés Zoltán környezetvédelemért felelős államtitkár, az etológia és a jog kapcsolatáról értekező Csányi Vilmos, a környezeti jog egyik legelismertebb szakértőjének számító Sudhir Chopra cambridge-i jogtudós, Paola Cavalieri filozófus, az állatok jogairól szóló egyik legismertebb könyv társszerzője, továbbá Fülöp Sándor, az alapvető jogok biztosának a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese.
A vitafórumokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel kísért konferencián előadói között lesz egy delfin- és bálnakutató, több környezetjogász, ökofilozófus, állatvédő és etológus is. A szervezők a rendezvény végén szeretnének létrehozni egy világjogi interdiszciplináris nemzetközi szakértői csoportot az előadók részvételével. A rendezvényről további részleteket a www.vedegylet.hu/vilagjog honlapon és a Facebook oldalán lehet olvasni.