Hirdetés

Lemérgezték a kutyacsaládot. A láncon való kutyatartás időzített bomba. Sárga Szalag a Pórázon? Nem Árt tudnod, hogy mit jelent!

Szegeden, a Dobó utca egyik elhanyagolt házában a rokonok nélküli, idős, ott élő néni tisztázatlan körülmények között szerzett sérülések végett kórházba került. Az udvarában tartott kutyákat az egyik szomszéd etette, majd megmagyarázhatatlan módon csigaméreg szóródott szét az udvaron. A méregtől a zárt területen élő szerencsétlen kutyák kínok kínjai közepette elpusztultak.  Az Orpheus Állatvédő Egyesület becslése szerint évente több száz esetben történik hasonlóan durva állatmérgezés, melyeket rendszerint állatellenes rosszakarók alattomos módon (nyomok és bizonyítékok hátrahagyása nélkül, hátba támadással) követnek el.

Ugyanakkor Hajdúböszörményben több mint tíz kutya pusztult el mérgezés miatt. A kutyák a mérget a belvárosban, egy forgalmas játszótéren ehették meg. A méregtől gyakorlatilag negyedórán belül elpusztultak. A kutyák mellett, macskák, és madarak is ehettek a méregből, mert ilyen tetemeket is találtak. Többen feljelentést tettek, a rendőrség nyomoz… 
Állatokat kínozni, megmérgezni bűncselekmény, melyért a hatályos törvények értelmében akár letöltendő börtönbüntetés is kapható! Gyakran tesznek emberek pontot a kialakult feszültségeikre úgy, hogy egymás házi kedvenceiben tesznek kárt. Az elkövetők a házi kedvenceket kerítésen kívül és belül is el tudják érni… A fontos részletek talán örökre homályban maradnak.

A láncon való kutyatartás időzített bomba

A láncos kutyatartás felfogható egy időzített bombának is, magyarázta Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője. Példa erre a legutóbb január 14-én Csengődön történt kutyatámadás is, ahol reggel egy láncról elszabadult kutya rontott neki gazdájának. Az ingerszegény környezetben tartott, elhanyagolt kutyák gyakran idegronccsá válnak, ami a legtöbb esetben visszafordíthatatlan állapotokat eredményez és tragédiákhoz vezethet.

A kutyák háromféle agresszivitásáról is beszélhetünk

Seres Zoltán szerint a kutyák ember elleni agresszivitása legfőképp támadó jellegű, amit rendszerint félelem szülhet. Emellett a kutyák harapásakor védekező agresszivitásáról is beszélhetünk, ami legtöbbször kutyák egymás között fellépő harcából áll. Az ebek ragadozó agresszivitása pedig leginkább élelemszerzésre irányul, mely legtöbbször a háztáji és természetben élő állatok kisebb rendű egyedeit veszélyeztetheti.

Öt gyakori ok, amiért a tartott kutya támad vagy harap
1. Sokkhatás következtében gyakran ijedtségből támad az egyébként jámbor házi kedvenc. Elég egy durranás vagy egy véletlen mancsra taposás és kész a tragédia.
2. A kutyák ivarzási időszaka tavasszal és ősszel van. A 2014-es év tavaszias/őszies telében sok kutya hormonháztartása felborul és az ebek párzási időszakot élnek meg. A kutyák orrukkal messziről megérzik a tüzelő állatok szagát, izgatottságukban gyakrabban eszüket vesztve haraphatnak.
3. A felelőtlenül tartott kutyák a gazda hibájából gyakran ideggyengévé és támadóvá válhatnak.
4. A gazda ruházatán gyakran megérzi a kutya az élelmiszer szagát, ami gyakran eredményez kezelhetetlenebb kutyák által harapást, tapasztalatlan gazdáknál sérülést.
5. Dominancia konfliktus: a család kisebb gyermek tagjait gyakran odaengedik a kutyákhoz, de a kutya nem felsőrendű gazdiként, hanem ragadozó mivoltából eredően elejthető "áldozatként" tekint rá.

Lánc, lánc, kutyalánc

Az Orpheus Állatvédő Egyesület rendszeresen találkozik embert harapott állatokkal. A legtöbb embert harapott kutya elhanyagolt tartási körülmények közül kerül az állatvédőkhöz. Seres Zoltán szerint a kutyatartás három alapvető igénye a megfelelő tartási hely, a tartáshoz szükséges idő (szocializációhoz, sétához, játékhoz, foglalkozáshoz), a tartáshoz szükséges anyagi fedezet biztosítása. A háromból ha bármelyik is hiányzik, az állattartás előbb – utóbb gondokat szül. Sok állattartás állatkínzássá fajulhat, ami börtönnel is sújtható bűncselekmény. Nagyon fontos (és sokan nem tudják), hogy a háziállatok állapotáért, azok tetteiért a gazda a felelős.
 

Sárga Szalag a Pórázon? Nem Árt tudnod, hogy mit jelent!

Gyönyörű vasárnapi délután van és úgy döntesz, hogy elviszed a gyerekeket a szomszédos játszótérre csúzdázni egyet a parkba. Ahogy közeledtek a játszó felé, megláttok egy nagyon aranyos, cuki kutyust, aki a gazdijával felétek sétál. A gyerekeidnek felcsillan a szeme és az izgatottságtól sikoltozva elkezdenek futni a kutyus felé. Hirtelen észreveszed, hogy a kutyusnak a nyakörvére vagy a pórázára egy sárga szalag van kötve. Egy átlag gyermekes anyuka / apuka nem tulajdonít jelentőséget a sárga szalagnak, de mégis van! Mit jelent ez? Mit teszel, hogy megtudd?!
A válasz egyszerű. A kutya nyakörvére vagy pórázára kötött sárga szalag azt jelzi, hogy a kutyának térre van szüksége és csak óvatosan közelítsék meg. Sokszor egyéb sárga megkülönböztető jegyet is használnak: sárga sál, sárga hám, stb. Számos oka lehet annak, hogy a kutyának nagyobb térre van szüksége. Például:
– egészségügyi problémák,
– nevelés alatt áll,
– rehabilitáció alatt áll,
– félős, ideges,
– agresszív emberekkel vagy kutyákkal szemben…

Ez természetesen nem feltétlenül jelenti mindig azt, hogy a kutya harapós, de mindenképpen csak nagy óvatossággal szabad megközelítened azt a kutyát, akin sárga szalagot látsz. Ez egy remek nemzetközi kezdeményezés. Eredetileg Kanadából indult és hamar elterjedt a világban. A hivatalos facebook oldala a “The Yellow Dog Project”, a hivatalos weboldalát pedig a http://www.theyellowdogproject.com/ címen érhetitek el.

A kezdeményezés célja természetesen nem az, hogy a gazdák mostantól kényelmesen hátradőljenek és azt mondják, hogy na akkor én most már nem is fogok foglalkozni a kutyám problémáival, hanem csak rákötöm a sárga szalagot és kész is vagyunk. Egy felelős gazda továbbra is aktívan foglalkozik a kutya szociális igényeivel, mert a kutyának szüksége van arra, hogy kutyák között lehessen.

Tehát a sárga szalag nem váltja ki a kutya továbbképzését és nem ad felmentést a kutya nevelése alól. Eseteges támadás és sérülés esetén nem bújhatunk a ságra szalag mögé, mondván: dehát az én kutyám ilyen… ezeket a problémákat továbbra is kezelni kell.

Egy ideális világban, minden ember tudná, hogy ha meglát egy kutyát, akkor csak úgy közeledik hozzá, hogy nem beszél, nem nyúl hozzá, nem vesz fel szemkontaktust. Sajnos ez a valóságban úgy néz ki, hogy az emberek magas emelt hangon ekezdenek gügyögni a kutyával, amitől a kutya természetesen rettentő érdeklődő és izgatott lesz. Ezeknek is köszönhetjük, hogy a kutya ugrál, túlságosan izgatott, bepisil amikor ismeretlenekkel találkozunk a liftben, utcán. Ráadásul a felurgáló kutyát meg is simogatják közben, ezzel megjutalmazva a kutyust az ugrálásért…  Mivel a legtöbb kutya rettentően szociális és érdeklődő, sokszor eszünkbe sem jut, hogy ne engedjük oda egy másik kutyához. Pedig jobb odafigyelni és óvatosnak lenni. Egy nem is olyan régen műtött kutyusban komoly károkat is tehet egy jól megtermett kutya, ha ráugrál a hátára. Mindig legyünk felelősségteljesek.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás