Az EU nagyon jutalmazza, ha valaki hulladékból, például használt sütőolajból állít elő értékes üzemanyagot. Azt már kevésbé szereti, ha más szójából, pálmaolajból készít biodízelt. Csak éppen a két végterméket nehéz megkülönböztetni, ezt használták ki egy szövevényes ügy szereplői.
2018 elején a francia vámhatóság megvizsgált egy biodízel-szállítmányt, amely a Boszniai Szerb Köztársaságból érkezett az országba, és őket is meghökkentette, mennyire jó minőségű volt a Sistem Ecologica nevű cég áruja. Ebben az esetben azonban az üzemanyag jó minősége nem arra utalt, hogy a Sistem Ecologicánál rendben mennek a dolgok, hanem pont az ellenkezőjére.
A boszniai cég ugyanis elvileg használt sütőolajból készült biodízelt exportált az EU több tagországába, így Franciaországba is, és a használt sütőolajból készült biodízel ismérve pont az, hogy nem annyira jó minőségű, mint más biodízelek. A franciák ezért jelezték is a gyanújukat a boszniai adóhatóságnak, miszerint a Sistem Ecologica biodízel-szállítmánya valójában nem is használt sütőolajból készült. Nem sokkal később a szlovén vámosok is hasonló jelzést küldtek, de semmi nem történt.
Egy évvel később viszont már az Európai Unió ügynöksége, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgálódni kezdett. Utasításukra a horvátországi Rijeka kikötőjében teszteltek a vámosok a Sistem Ecologica boszniai gyárába tartó konténereket, amelyekben a papírok szerint Amerikából érkező használt sütőolajnak kellett volna lennie. De nem az volt bennük, hanem kész biodízel.
Az OLAF nyomozói ezután meglátogatták a cég gyárát is a boszniai Srbacban, és meglepetésükre leromlott gyártósort találtak, nem úgy tűnt, mintha ott valódi munka folyt volna. A gyanút megerősítették a gyár villanyszámlái is: ha itt csakugyan használt sütőolajból állítottak volna elő biodízelt, akkor az üzemnek rengeteg áramot kellett volna fogyasztania, de a számlák szerint csak töredéke fogyott annak, ami a hivatalos tevékenységük alapján várható lett volna.
Amikor pedig az OLAF megvizsgálta a Sistem Ecologica amerikai beszállítói által benyújtott vámáru-nyilatkozatokat, azt látták, hogy 83 szállítmányt biodízelnek minősítettek akkor, amikor elhagyták az Egyesült Államokat, a horvátországi kikötőbe érve viszont már használt sütőolaj szerepelt a papírokon.
„A megállapított tények azt mutatják, hogy az állítólagos feldolgozás valójában nem történt meg” – áll az OLAF vizsgálatról szóló jelentésében. Vagyis az Egyesült Államokból importált termék már biodízel volt, a boszniai gyárban nem folyt gyártás.
FOLYTATÁS: Miért történt ez az egész?